Skip to main content
فهرست مقالات

مخالفت امامان معصوم علیهم السلام و اصحاب ایشان با فلسفه از نگاه مکتب تفکیک

نویسنده:

(20 صفحه - از 67 تا 86)

کلیدواژه ها :

مکتب تفکیک ،فلسفه ،امامان معصوم? ،اصحاب امامان?

کلید واژه های ماشینی : فلسفه ، امام ، امامان معصوم ، نشانة مخالفت اصحاب با فلسفه ، توحید ، روایت ، امامان معصوم علیهم‌السلام و اصحاب ، مخالفت امامان معصوم علیهم‌السلام ، تفکیکیان ، نشانة مخالفت امامان

تفکیکیان معتقدند امامان معصوم?، و به تبع ایشان اصحابشان، از فلسفه و فلاسفه روی‌گردان بوده‌اند. این مقاله با بررسی دو روایتی که تفکیکیان آنها را نشانة مخالفت امامان? با فلسفه می‌دانند و همچنین ادله‌ای که تفکیکیان آنها را نشانة مخالفت اصحاب با فلسفه می‌شمرند نشان داده است که نه‌تنها ایشان با فلسفه مخالف نبوده‌اند بلکه شماری از اصحاب ضمن ابراز علاقه به فلسفه، و فراگیری آن، به سهم خود در تکامل این علم کوشیده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"نقل کرده بود باید گفت: اولا، این حدیث در کتاب بحارالانوار و مصادر آن و کتب چهارگانه پیدا نشد و بر این اساس نمی‌توان به صدور آن از امام عسکریu مطمئن بود؛ بلکه باید گفت احتمال ساختگی بودن آن کم نیست؛ ثانیا، با فرض آنکه این حدیث از حضرت صادر شده باشد، به قرینة سیاق و به تصریح عبارات، حضرت از فلاسفه و متصوفه‌ای انتقاد کرده است که فلسفه و حکمت و عرفان را پلی برای رسیدن به متاع پست دنیا قرار داده‌اند، و از فلسفه و عرفان واقعی بی‌بهره‌اند؛ زیرا در وصف ایشان می‌فرمایند: اگر به منصب و مقامی برسند از رشوه سیر نمی‌شوند، و اگر در میان مردم خوار گردند ریاکارانه خدا را عبادت می‌کنند. ایشان را باید متکلمی آشنا با مسائل فلسفی دانست که از علوم فراوان خود ـ و از جمله فلسفه ـ برای دفاع از حریم دین و اعتقادات امامیه بهره می‌برده و اگر کتابی با عنوان الرد علی اهل المنطق داشته است، در آن با منطق به طور کلی مخالفت نکرده و تنها با برخی از آرا و انظار مطرح شده در منطق یونان مخالفت ورزیده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.