Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل همدیدی بارش سنگین 21 نوامبر 2011 استان کهکیلویه و بویراحمد (لیکک)

نویسنده:

علمی-پژوهشی (دانشگاه آزاد) (14 صفحه - از 77 تا 90)

کلیدواژه ها :

کهکیلویه و بویراحمد ،اقلیم شناسی همدید ،بارش سنگین ،الگوی فشار ،لیکک

کلید واژه های ماشینی : بارش ، بارش سنگین ، جنوب غرب ایران ، همدیدی ، شرق ، الگوی ایزوباری تراز سطح دریا ، شمال غرب ایران ، دریای سرخ ، سامانه ، فرود

بارش سنگین و تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم آن بر روی زندگی انسان ها و فعالیت های انسانی نه تنهالزوم توجه به این پدیده محیطی را توجیه می کند. بلکه راه را برای پیش بینی رخداد آنها در آینده فراهممی سازد. دراین پژوهش معیار بارش سنگین، بارش بالای 100 میلی متر در یک روز و از رویکرد محیطیبه گردشی استفاده شد شرایط همدیدی در زمان این رویداد ( 21 نوامبر 2011 ) بررسی گردید. جامعه آماریدر این پژوهش دارای دو پایگاه می باشد. نتایج نشان می دهد پیشروی کم فشار سودانی از سمت جنوبو پرفشار اروپایی از سمت شمال و تشکیل جبهه در غرب و جنوب غرب کشور و در تراز میانی جو نیزعمیق تر شدن فرود مدیترانه و حرکت شرق سوی آن و وجود رطوبت زیاد وقرار گیری هسته سرعترودباد جنب حاره ای بر روی دریای سرخ و شمال عربستان سبب بارش سنگین شده است.

خلاصه ماشینی:

"نتایج نشان می دهد پیشروی کم فشار سودانی از سمت جنوب و پرفشار اروپایی از سمت شمال و تشکیل جبهه در غرب و جنوب غرب کشور و در تراز میانی جو نیز عمیق تر شدن فرود مدیترانه و حرکت شرق سوی آن و وجود رطوبت زیاد وقرار گیری هسته سرعت رودباد جنب حاره ای بر روی دریای سرخ و شمال عربستان سبب بارش سنگین شده است . ١- Har nack et,al 2 - Habtemichael and Pedgley 3 - Nicholson 4 - Suppiah 5- Faiers 6 - Keables 7 - Matarira 8 - Beltramdo and Camberlin 9 - Kripalani, et. مطالعات نشان داد، پرفشار اروپایی که از ٢ روز قبل از وقوع سیل در منطقه به وجود آمده بود به تدریج در روزهای بعد تقویت شده و با قدرت بیشتری زبانه های خود را تا شمال دریای سرخ و آفریقا گسترش داده است و باعث گرادیان شدید حرارتی در این مناطق شده است در ادامه مرکز کم فشار سودانی نیز با عبور از روی شمال عربستان و خلیج فارس و جذب رطوبت از این دریا به تدریج وارد غرب و جنوب غرب ایران می شود. از سوی دیگر هسته ی جت در شمال دریای سرخ و عربستان و امتداد آن تا جنوب غرب ایران در تراز ٢٠٠ هکتوپاسکالی موجب افزایش سرعت بالاروی و همرفت عمیق در جنوب غربی ایران و منطقه مورد مطالعه شده است منابع : ١-اشجعی باشکند، محمد، ١٣٧٩، بررسی و ارائه مدل های همدیدی بارش های سنگین در شمالغرب ایران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده منابع طبیعی، گروه هواشناسی."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.