Skip to main content
فهرست مقالات

«بی اختیاری ادرار» از منظر طب کهن ایرانی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت بهداشت)/ISC (28 صفحه - از 99 تا 126)

چکیده:

«بیاختیاری ادرار» بر اساس تعریف جامعه بین المللی کنترل ادرار عبارت است از شکایت از هرگونه از دست دادن غیر ارادی ادرار. بیاختیاری ادرار کشنده نیست ، اما عوارض جدی و ناخوشایند زیادی بر زندگی شخصی و اجتماعی مبتلایان گذاشته و در زنان ، افراد با شاخص توده بدنی بالا و سالمندان ، شیوع بیشتری دارد. در کشور ما به دلیل تداخلی که بیاختیاری ادرار با آداب و سنن عبادی ـ مذهبی مبتلایان دارد، تقاضا برای درمان آن بیشتر است . با توجه به نارسایی و عوارض ناشی از انواع روش های درمانی از قبیل جراحی و دارویی به ویژه در سالمندان مبتلا و با توجه به غنای طب ایرانی در درمان انواع بیماریها، بر آن شدیم تا در قدم اول ، بیاختیاری ادرار را از منظر حکما مورد بازبینی قرار داده و ضمن مرور کلی بر رویکرد ایشان به بیماریها به طور عام ، دیدگاه آن ها را به بیماریهای مثانه از جمله بیاختیاری ادرار به طور خاص استخراج نموده ، جمع بندی و به زبان امروزی بازنویسی کنیم . «خروج بول بلا اراده » و «سلس البول ١» که به معنی دفع غیر ارادی یا ناخواسته ادرار و «بول فی الفراش ٢» که به معنای شب ادراری است واژگانی هستند که در کتب معتبر طبی قدیم معادل بیاختیاری ادرار گرفته شد و علل به وجودآورنده و راهکارهای کلی تشخیص و درمان آن ها در قالب این مقاله که یک مطالعه مروری ـ تحلیلی است ، آورده شد. پیشینیان بیشترین علت بیاختیاری ادرار را، غلبه سردی و رطوبت بر مثانه و عضله ارادی واقع بر گردن مثانه ، ذکر کرده اند. این دو کیفیت تضعیف کننده قوای طبیعی مثانه به ویژه قوه ماسکه یا قوه نگاه دارنده ادرار میباشند. امروزه نیز نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک و یافته های حاصل از شرح حال و معاینات بالینی در مبتلایان ، موید همین امر است . نگاه تازه از قاب قدیمی و البته اصیل طب ایرانی به این معضل بهداشتی، میتواند منجر به رویکردهای تشخیصی و درمانی تازه ای برای بیاختیاری ادرار شود.

خلاصه ماشینی:

"«خروج بول بلا اراده » و «سلس البول ١» که به معنی دفع غیر ارادی یا ناخواسته ادرار و «بول فی الفراش ٢» که به معنای شب ادراری است واژگانی هستند که در کتب معتبر طبی قدیم معادل بیاختیاری ادرار گرفته شد و علل به وجودآورنده و راهکارهای کلی تشخیص و درمان آن ها در قالب این مقاله که یک مطالعه مروری ـ تحلیلی است ، آورده شد. ایجاد سوء مزاج گرم در مثانه که به واسطه آن جذب مایعات از تمام بدن به سمت آن افزایش یابد به ویژه اگر هم زمان ضعف زمینه ای مثانه موجود داشته باشد، چنانچه قادر به نگاهداری ادرار جذب شده به خود نباشد از دیگر علل منجر به سلس البول است . علل سلس البول (بیاختیاری ادرار) اسباب بدنی (داخل بدن ) اسباب بادیه اسباب بدنی (خارج از بدن ) (داخل بدن ) ضربه به ستون فقرات (پارگی اعصاب و رباطات ) خارج مثانه داخل مثانه آب و هوا اثر فشار اعضای (مکان زندگی سرد و مرطوب ) مجاور مثانه امراض مزاجی امراض ترکیبی مثانه مثانه سلس البول عادات زیستی غلط ناشی از بحران (نوشیدن زیاد مایعات سوء مزاج بیجاشدگی سرد و میوه های آبدار) سرد یا خلج مثانه تماس زیاد با آب سرد سوء مزاج استرخای عضله (مشاغل خاص مانند گرم فم مثانه ماهیگیری، وسواس شستشو) شکل ١ پینوشت ها ١. The impact of overactive bladder, incontinence and other lower urinary tract symptoms on quality of life, work productivity, sexuality and emotional well-being in men and women: results from the EPIC study."

کلیدواژه ها:

طب سنتی ایران ،بیاختیاری ادرار ،سلس البول ،بول فی الفراش

کلید واژه های ماشینی:

بی‌اختیاری ادرار ، طب ، درمان ، بدن ، گردن مثانه ، استرخای عضله گردن مثانه به‌دلیل ، سلس البول ، مزاج ، ایران ، طب ایرانی در درمان انواع


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.