Skip to main content
فهرست مقالات

ابزارهای نوین پیگیری کالا و اطلاعات در مدیریت زنجیره تامین

نویسنده:

(4 صفحه - از 12 تا 15)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، زنجیره تامین ، بارکد ، رفاید ، کد ، هزینه‌های کنترل و پیگیری مواد ، شرکت‌های زنجیره تامین ، مدیریت ، تولید ، انبار

هزینه‌های لجستیک،تدارکات و ارتباط بین شرکت‌های زنجیره تامین‌1،در حدود 6 تا 13 درصد کل هزینه‌های مدیریت زنجیره‌ تامین را دربر می‌گیرد.این هزینه و مدیریت آن نه تنها برای تولیدکننده،بلکه برای خرده‌فروشان و مشتریان نیز حائز اهمیت است. چراکه قیمت تمام شده را کاهش خواهد داد(نیسترم:6:2005).در این میان هزینه‌های کنترل و پیگیری مواد در جریان زنجیره تامین، جز مهمترین هزینه‌ها می‌باشند. در این مقاله تلاش می‌شود تا بارکد2و رفاید(شناسایی بسامد رادیوییی)3که دو ابزار اصلی کنترل و پیگیری مواد و محصولات‌ در زنجیره تامین هستند،مورد بررسی قرار گیرند.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله تلاش می‌شود تا بارکد2و رفاید(شناسایی بسامد رادیوییی)3که دو ابزار اصلی کنترل و پیگیری مواد و محصولات‌ در زنجیره تامین هستند،مورد بررسی قرار گیرند. حال اگر شرکت‌ها نیاز به مواد اولیه داشته باشند و یا بخواهند در (به‌تصویرصفحه‌مراجعه‌شود) شکل 3 نحوه کاربرد بارکد در سرور اصلی زنجیره تامین(ویلسون:1998:131) مورد عرضه محصولات خود اطلاعاتی کسب کنند،از طریق بارکد ارسالی به سرور،اطلاعات را ارسال و یا دریافت می‌کنند. نکته مهم این است که،در زنجیره تامین تنها محصولات و مشخصات آنها ذخیره نمی‌گردد،بلکه اطلاعات مربوط به فرهنگ و سلیقه‌های بازارهای مختلف،وضعیت رقبا و اطلاعاتی از این قبیل نیز جمع‌آوری شده و برچسب بارکد می‌گیرند. (کینر:1997:49) در این روش،دریافت محصول از یک توزیع‌کننده یا تولیدکننده در چند مرحله انجام می‌گیرد و هر محموله ارسالی با محموله‌های دیگر توزیع‌کنندگان یا تولیدکنندگان منابع شرکت ترکیب می‌گردد،که باعث‌ کاهش زمانهای تحویل و بهبود کیفیت مواد دریافتی می‌گردد،سرعت‌ شناسایی کالاها و تعیین موقعیت آنها در این روش حائز اهمیت است. (نیسترم:2005:4) رفاید کارایی را افزایش می‌دهد،زیرا به عنوان مثال،نیازی نیست که‌ در انبار برای جابجایی مواد اطلاعات به طور دستی وارد شود و یا با نصب یک دستگاه شناسایی تراشه‌ها بر روی لیفتراک،از جابجایی اشتباه‌ بسته‌ها جلوگیری نمود و نیازی به بررسی توسط انباردار نیست. اطلاعات مورد نیاز از طریق‌ بارکدهای کانبان به عرضه‌کننده منتقل می‌گردد و عرضه‌کننده به طور مستقیم با خط تولیدی که در حال‌ تولید است،در ارتباط می‌باشد و مواد و قطعات را در حین تولید توسط سیستم حمل خودکار به‌ ایستگاه‌های متقاضی ارایه می‌دهد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.