Skip to main content
فهرست مقالات

مفهوم هیستری

نویسنده:

ISC (9 صفحه - از 75 تا 83)

کلید واژه های ماشینی : بیمار ، هیستری ، پزشک ، روانی ، علایم ، مفهوم هیستری ، فروید ، شارکو ، نوعی رفتار بیمارانه نابهنجار ، هیستریک

مقاله حاضر مروری است بر نحوه پیدایش، تکوین و تحولاتی که مفهوم هیستری در طول تاریخ مکتوب پزشکی طی کرده است. در این مقاله، همچنین سابقه تاریخی، طبقه بندی های اولیه و نوین روان پزشکی، مفاهیم روان پویایی و بالاخره دیدگاهی که هیستری را نوعی رفتار بیمارانه نابهنجار (abnormal illness behavior) می داند، مورد بحث و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"امروزه لفظ هیستری حداقل در نه مورد به کار می‌رود: (1)نشانی تماس:تهران،خیابان کارگر جنوبی،پایین‌تر از چهارراه لشگر، بیمارستان روزبه 1-هیستری تبدیلی (conversion hysteria) :عبارت است‌ از یک علامت نورولوژیک(از قبیل اختلالات حسی، حرکتی و هوشیاری)که بر اساس تئوری‌های‌ روان‌پویایی،ناشی از تبدیل اضطراب ناخودآگاه حاصل‌ از تعارضات جنسی به علامتی جسمانی است که برای‌ بیمار مفهوم سمبولیک دارد. اما تعدادی از این رفتارها نیز ناشی از ترس ابتلا به یک بیماری یا«تقویت مثبت» است که در اثر بهره‌مندی از امتیازات داشتن نقش بیمار عاید فرد می‌شود. گاهی هم این سه گروه در هم تداخل می‌کنند و در عده‌ای نیز ممکن است یک بیماری ناشناخته جسمی(در حال‌ حاضر)،اما واقعی باشد،مثل سرطان‌های نهفته‌ای که هنوز علایم‌ بالینی ایجاد نکرده‌اند یا بیماری‌هایی که دانش پزشکی امروزه قادر به تشخیص آنها نیست(مثل سندرم نارکولپسی در زمان ژانه). بر طبق این نگرش، هیستری واکنشی به بیماری(روانی یا جسمی)یا ترس از بیماری‌ است و نوعی رفتار بیمارانه محسوب می‌شود که با علایم غیرقابل‌ توجیه(مشابه بیماری‌های خاص نورولوژیک)مشخص می‌شود و می‌تواند به صورت اختلال روانی و طبی متفاوتی بروز کند. فراوانی پدیده‌های هیستریک در زمان جنگ نشان می‌دهد که‌ تقریبا هرفردی بالقوه قادر به ایجاد علایم هیستریک هست(به‌ همان ترتیب که هرکس می‌تواند دچار حمله صرعی شود)،اما استعداد افراد در بروز این حالات متفاوت است. افرادی که واقعا بیمارند ممکن‌ است در برخورد با توقعات و فشارهای زندگی روزمره مشکلاتی‌ داشته و درعین‌حال از مزایای ناتوانی و بیمار بودن نیز آگاه باشند که این پدیده به‌ویژه در مورد استعداد صرعی‌ها به بروز حملات‌ هیستریک(به باعث سردرگمی نورولوژیست‌ها می‌شود)صادق‌ است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.