Skip to main content
فهرست مقالات

تصویرسازی برای کودکان نابینا

نویسنده:

کلیدواژه ها :

کودکان ،ذهنی ،نابینایی ،تصویرسازی

کلید واژه های ماشینی : نابینایان ، بینایی ، کودکان نابینا ، رنگ ، تصویر سازی ذهنی نابینایان ، حس ، تصویر سازی ذهنی ، تصویرسازی ذهنی ، لمس ، حس لامسه

متداولترین نوع تعریف نابینایی که مورد پذیرش تقریبا همه محافل علمی و سازمان های مختلف می باشد. بدین شرح است : «نابینا کسی است که دید و بینایی او علی رغم برخورداری از امکانات چشم پزشکی مانند عینک و غیره در یک چشم یا هردو چشم ٢٠/٢٠٠ یا کم تر باشد». افرادی که دارای نقص بینایی هستند اما میزان دید آنها از ٢٠/٢٠٠ بیش تر و از ٢٠/٧٠ کم تر است جزء افراد نیمه بینا محسوب می گردند. (غلامعلی، ٢٧٢،١٣٧٣ ). برای تعاریف نابینایی کار آسان است اما برای برنامه ریزی بایستی به دسته بندی مشخصی از گروههای مختلف با آسیب دیدگی بصری برسیم . تصویرسازی ذهنی چه نیازی از انسان را بر طرف میکند؟ تصویر سازی ذهنی را به صورت بسیار ساده میتوان به دو دسته تصویرهای آشنا (برگرداننده) و تصویرهای پیش بینی کننده تقسیم کرد. همان گونه که از عنوان این دسته بندیها فهمیده میشود، مرتبه اول از تصویرهای ذهنی، انسان را در به خاطر آوردن موارد و موضوعات آشنا کمک میکند و دسته دوم که در زندگی نقش بسیار موثری دارد، حرکات و تغییرات و نتایج حاصل از رفتار را از پیش تعبیر و تفسیر میکند و می تواند در حرکت و رفتار مناسب انسان در محیط ، وی را کمک کند و همچنین از بروز پارهای خطرات وی را محافظت کند. مطالب گفته شده به صورت خلاصه مفهوم تصویر سازی ذهنی را به طور کلی بیان میکند اکنون به بحث پیرامون تصویر سازی ذهنی نابینایان می پردازیم .

خلاصه ماشینی:

"(فرمانی، ١٣٨٤، ص ٣١) طراحی به وسیله زبان ممکن است نابینایی از داشتن دست محروم باشد و حس انگشتان پا به اندازه ای نباشد که بتواند طراحی و نقاشی کنند، به این دلیل از رنگ های خوراکی استفاده میکند، مقداری از زبان خود را در رنگ فرو میکنند و مستقیما بر روی بوم آن احساسی را که دارند طراحی و هم زمان نقاشی میکنند. شناخت رنگ یا طعم رنگ و مزه رنگ این رنگ ها هیچگونه زیانی برای بدن ندارند و با آزمایش های مختلفی که در سال ٧٣ صورت گرفته و به ثبت اختراعات رسیده است ، نابینایان عزیز و معلولان جنگی می توانند از این رنگ ها استفاده کنند و بدون استفاده از دست فقط با چشیدن رنگ ها که هر رنگی طعم مخصوص خود را دارد از رنگ مورد نظر استفاده کنند. این تصویر مسلما برای کسانی که نابینای مادر زاد بوده اند و هیچ تجربه بصری ندارند و آنها که پس از یک دوران بینایی به دلیل سوانح یا بیماری ها، چشم خود را از دست داده اند متفاوت است . برای مثال، نابینایان می شنوند که مردم دربارة آسمان آبی صحبت میکنند و ممکن است تمام یا بعضی از احساسات و عواطف متفاوت را که هوای صاف و آفتابی باعث آنها شده است جانشین رنگ آبی کنند، که البته در این مورد منظورشان هوای مطبوع و نشاط انگیز است . برای مثال نابینایان میشنوند که مردم درباره آسمان آبی صحبت میکنند و ممکن است تمام یا بعضی از احساسات و عواطف متفاوت را که هوای صاف و آفتابی باعث آنها شده است را جانشین رنگ 1 -pure verbal kprecupation 2 -Coloered Audition 3 -Synesthesia 4 -Photism 5 -voss (١٩٣٠) آبی کنند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت)