Skip to main content
فهرست مقالات

نقش تمرینات ویژه دوران بارداری در کاهش درد کمر ناشی از بارداری در زنان فاقد سابقه ورزشی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (10 صفحه - از 53 تا 62)

کلیدواژه ها :

کمردرد ،بارداری ،برنامه تمرینی ویژه ـ

کلید واژه های ماشینی : درد، بارداری، ورزش، کمردرد، درد کمر، دوران بارداری در کاهش درد، دوران بارداری، زنان فاقد سابقه ورزشی، زایمان، زنان باردار

کمردرد در دوران بارداری از اهمیت کلینیکی فوق العاده ای برخوردار است . 50 تا 90 درصد زنان باردار دچار کمردرد می شوند . هدف از پژوهش ، بررسی اثر ورزش های دوران بارداری در پیشگیری و کنترل درد ناشی از بارداری در زنان غیر ورزشکار بود. آزمودنی ها فاقد سابقه ورزشی و هر نوع بیماری اثر گذار در کمردرد بودند . گروه تجربی شامل 10 آزمودنی بود که به مدت 20 هفته ، هر هفته 3 جلسه و هر جلسه 30 تا 45 دقیقه از ماه های دوم و سوم در برنامه های ورزشی شرکت می کردند و برنامه تا حدود یک هفته قبل از زایمان ادامه داشت . گروه کنترل فاقد هر گونه برنامه تمرینی بود . در انتهای هر ماه با استفاده از پرسشنامه استاندارد کیوبک ، میزان درد کمر کلیه آزمودنی ها اندازه گیری شد . سپس با استفاده از آزمون ویلکاکسون درد کمر دو گروه کنترل و تجربی در ماه های مختلف با یکدیگر مقایسه شد . نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که کمر درد در دومین سه ماهه بارداری شروه می شود و پیشرفت درد کمر در گروه تجربی نسبت به گروه کنترل بسیار کند و با تاخیر بود . به طور کلی ، در افراد غیر ورزشکار ، ورزش دوران بارداری به طور کامل مانع بروز کمردرد نمی شود ، اما درد کمر را در سه ماهه دوم و سوم بارداری به تاخیر می اندازد و دوره درد را کوتاه تر می سازد ، در نتیجه فرد مدت زمان کمتری را با درد به سر می برد.

خلاصه ماشینی:

"حرکت شمارۀ 25-ص ص:62-53 تاریخ دریافت:84/04/04 تاریخ تصویب:84/05/05 نقش تمرینات ویژۀ دوران بارداری در کاهش درد کمر ناشی از بارداری در زنان فاقد سابقۀورزشی محبوبه عالم‌زاده{P1P}-دکتر نادر فرهپور-مهری محمدی عضو هیأت علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه بوعلی سینای همدان-استادیار دانشگاه بوعلیسینای همدان-عضو هیأت علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه ارومیه چکیده {IBکمردرد در دوران بارداری از اهمیت کلینیکی فوق العاده‌ای برخوردار است. oohay@hedaz-mela:liamE P} حرکت شمارۀ 25-ص ص:62-53 تاریخ دریافت:84/04/04 تاریخ تصویب:84/05/05 نقش تمرینات ویژۀ دوران بارداری در کاهش درد کمر ناشی از بارداری در زنان فاقد سابقۀورزشی محبوبه عالم‌زاده{P1P}-دکتر نادر فرهپور-مهری محمدی عضو هیأت علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه بوعلی سینای همدان-استادیار دانشگاه بوعلیسینای همدان-عضو هیأت علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه ارومیه چکیده {IBکمردرد در دوران بارداری از اهمیت کلینیکی فوق العاده‌ای برخوردار است. شدت برنامۀ تمرینی با گرفتن ضربان قلب آزمودنی‌ها کنترل می‌شد،به طوری که براساس{P(1)- ciboreA P} به متخصصان زنان و زایمان 40 نفر که واجد شرایط تحقیق حاضر بودند،به‌طور داوطلبثبت نام شدند و سپس 20 نفر از این داوطلبان که علاقه‌مند شرکت در برنامۀ ورزشی بودند،باداشتن گواهی شرکت از طرف پزشک مربوطه،گروه تجربی را تشکیل دادد و 20 نفر دیگر درگروه کنترل قرار گرفتند. (به تصویر صفحه مراجعه شود)نمودار 2-الگو و روند افزایش درد کمر با پیشرفت بارداری در دو گروه کنترل و تجربی در تحقیق دیگری کاهش معنی‌داری در کمردرد در گروه ورزشکاران دیده شد9که بانتیجۀ حاضر مغایر است. (به تصویر صفحه مراجعه شود)نمودار 2-الگو و روند افزایش درد کمر با پیشرفت بارداری در دو گروه کنترل و تجربی در تحقیق دیگری کاهش معنی‌داری در کمردرد در گروه ورزشکاران دیده شد9که بانتیجۀ حاضر مغایر است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.