Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رابطه ی عملکرد پلیس اماکن عمومی با امنیت گردشگران مذهبی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 101 تا 116)

کلیدواژه ها :

عملکرد ،امنیت ،زیارت ،گشت های کنترل و پیشگیری ،گردشگران مذهبی ،پلیس اماکن عمومی

کلید واژه های ماشینی : امنیت گردشگران مذهبی ، امنیت ، پلیس اماکن عمومی با امنیت ، اماکن عمومی با امنیت گردشگران ، تأمین امنیت گردشگران مذهبی ، شهر ، رابطه‌ی عملکرد پلیس اماکن عمومی ، امنیت گردشگران مذهبی شهر مشهد ، تامین امنیت گردشگران مذهبی ، بررسی نقش پلیس اماکن عمومی

با توجه به رشد و توسعه فرهنگ شهرنشینی و توسعه ارتباطات و حمل و نقل و به تبع از آن، صنعت توریسم نیز در سال های اخیر رشد روزافزونی داشته است. لذا امنیت توریست ها باید متناسب با سایر برنامه ریزی های دولتی، در دستور کار جامع، میزبان باشد. لذا این پژوهش به بررسی نقش پلیس اماکن عمومی در تامین امنیت گردشگران مذهبی از ابعاد مختلف پرداخته است. این تحقیق از نظر هدف، کاربردی و از نظر روش اجرا، پیمایشی است. جامعه آماری آن شامل مسولان و مدیران واحدهای اقامتی و اتحادیه های مربوطه در سطح شهر مقدس مشهد به تعداد 1402 نفر است که با استفاده از فرمول کوکران، تعداد 302 نفر به عنوان حجم نمونه تعیین شده است. ابزار اندازه گیری و گردآوری داده ها نیز پرسش نامه محقق ساخته بوده است. نتایج تحقیق نشان می دهد که در اولویت بندی عوامل موثر بر تامین امنیت گردشگران مذهبی، به ترتیب رسیدگی به شکایات، ایجاد تعامل با سایر دستگاه ها و گشت های کنترل و پیشگیری تاثیرگذار بوده اند.

خلاصه ماشینی:

"لذا هدف اصلی این تحقیق ، بررسی عملکرد پلیس اماکن عمومی خراسان رضوی (شامل گشت ، کنترل و پیشگیری ، رسیدگی به شکایات و تعامل با ارگان های مرتبط با گردشگری ) در رابطه با تأمین امنیت گردشگران مذهبی شهر مشهد مقدس است . پیشینه و مبانی نظری تحقیق ریحانی (١٣٨٦) در پایان نامة ارشد خود با موضوع «بررسی مسائل امنیتی گردشـگران خارجی مرتبط با ناجا» با هدف میزان اثرگذاری نقش پلـیس در امنیـت گردشـگران خارجی در سطح کشور، امنیت را یکی از ضروری ترین خدمات جامعه میزبـان عنـوان کرده و بر این باور است که مشارکت مردم و سایر دستگاه های اجرایی و حتی بخـش خصوصی همه و همه می توانند به مدد همدیگر یک امنیت قابـل قبـول و پایـداری را برای جامعة گردشگر در کشور میزبان بـه ارمغـان بیاورنـد. مدیران واحدهای اقامتی و راهنمایان تورها به عنوان بخش خصوصی نیـز عملکـرد پلیس اماکن را در تأمین امنیت گردشگران مذهبی مورد تأکید قرار داده اند بنـابراین می توان گفت عملکرد پلیس نه تنها مؤثر بوده بلکه لازم نیز اسـت و نظـر بـه اینکـه گردشگران بالاخص گردشگران خارجی به سمت حرفه ای شدن پیش می روند، تجارب متعددی از سفر به دست می آورند و قادر به تکلم زبان های رایـج در جهـان خواهنـد بود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.