کاربرد نظریه ی مجموعه فازی در ارزیابی کیفی اجزاء مدل ریسک حسابرسی - پایگاه مجلات تخصصی نورSkip to main content
فهرست مقالات

کاربرد نظریه ی مجموعه فازی در ارزیابی کیفی اجزاء مدل ریسک حسابرسی

مترجم:

(1 صفحه - از 9 تا 9)

کلید واژه های ماشینی : ریسک ، اجزاء مدل ریسک حساب‌رسی ، مدل ریسک حساب‌رسی ، نظریه‌ی مجموعه فازی ، حسابرس ، نظریه‌ی مجموعه‌ی فازی در ارزیابی ، ارزیابی کیفی اجزاء مدل ریسک ، ارزیابی ، ریسک کنترل ، ارزیابی اجزاء مدل ریسک حساب‌رسی

ریسک حسابرسی می‌گویندتحت کنترل در آورند.ماهیت،زمان‌بندی و حجم آزمون‌های محتوای قابل اجراء نتیجه نهایی استفاده از مدل ریسک حسابرسی است.به رغم تلاش‌ بیانیه‌ی مذکور برای تحت کنترل در آوردن ریسک حسابرسی، موارد زیادی از عدم اطمینان و ابهام در آن وجود دارد.این مقاله‌ استفاده از نظریه مجموعه‌ی فازی را در مدل ریسک حسابرسی‌ بررسی می‌کند.هم چنین این مقاله نتیجه خواهد گرفت که استفاده‌ 2Lاز نظریه‌ی مجموعه فازی، قضاوت لازم در شرایط عدم‌ اطمینان را امکان‌پذیر می‌سازد و نمونه‌ای از ارزیابی،مدل ریسک‌ حسابرسی را با استفاده از مقیاس‌های لفظی‌ (زبان‌شناسی)به دست‌ می‌دهد و سرانجام نتیجه‌ می‌گیرد که استفاده از نظریه‌ی مجموعه فازی‌ اهمیت خاصی در این‌ بررسی‌ها دارد.

خلاصه ماشینی:

"به دلیل این که ساختار کنترل داخلی صاحب کار بسیار موثر است(ریسک کنترل پایین)، آزمون‌های محتوای مورد نیاز را می‌توان با اثربخشی کم‌تری در نظر گرفت(ریسک کشف بالا)و برعکس. بنابراین،عضویت سه مشاهده‌ی فرضی‌ (نرخ‌های انرحاف 1%،7%و 21%)به شرح زیر می‌باشد: [(21%و 0)و(7%و04%)و(0/10 و 1)]-کنترل داخلی موثر به کارگیری نظریه‌ی مجموعه فازی در مدل ریسک حسابرسی در این قسمت ریسک کشفی را که حسابرس بر اساس ارزیابی‌ ادامه در صفحه 27 (به تصویر صفحه مراجعه شود) ادامه از صفحه 36 کاربرد نظریه‌ی مجموعه فازی... این تصمیم‌گیری بیانگر قاعده‌های‌ تصمیم‌گیری حسابرس با در نظر گرفتن سطوح ریسک کنترل برای تعیین‌ ریسک کشف انجام و در ضمن اصطلاحات مبهم و غیر صریح مورد استفاده در تعریف اجزاء مدل ریسک حسابرسی را بیان می‌کند. نتیجه‌گیری‌ها و تحقیقات آتی در این مقاله،نظریه‌ی مجموعه فازی به عنوان روش ارزیابی‌ ریسک کنترل مورد استفاده در مدل ریسک حسابرسی( RAM ) به کار گرفته شد. طبق این روش،استفاده از نظریه‌ی مجموعه‌ی‌ فازی حسابرسان را قادر می‌سازد تا ارزیابی زبان‌شناسی از اجزاء مدل ریسک حسابرسی به عمل آورند و این ارزیابی‌ها را برای‌ تعیین سطح کلی آزمون‌های محتوا استفاده کنند. اگر چه به نظر می‌رسد این الزامات،مانعی‌ برای استفاده از منطق فازی در مدل ریسک حسابرسی( RAM ) باشد،اما باید یادآوری کرد که قبلا نیز قضاوت حسابرسی گسترده‌ با تعیین نرخ‌های انحراف قابل تحمل و حجمی از آزمون‌های‌ محتوا درگیر بوده است. مانند آنچه که در ارزیابی اجزا مدل ریسک حسابرسی( RAM )بحث شد، راهنمایی نسبتا اندکی برای حسابرس در طبقه‌بندی بدهی‌های‌ احتمالی و تعیین استراتژی گزارشگری مناسب فراهم شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.