Skip to main content
فهرست مقالات

امنیت قضایی

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 49 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : قضایی ، امنیت قضایی ، پرونده ، مفهوم امنیت قضایی ، نظام قضایی کشور ، نظام قضایی ، حقوق ، متهم ، اهداف نظام قضایی کشور ، قانون

هدف از این مقاله،روشن ساختن ابعاد چند از مفهوم امنیت قضایی است.اگرچه کاربرد این‌ واژه در نوشته‌های امروزی،رو به فزونی نهاده‌ است،با این وصف به نظر می‌رسد که درک روشن‌ و دقیقی از این واژه در میان عامه مردم و حتی‌ اصحاب قضا و کارشناسان امر،وجود ندارد.از این‌رو نویسنده در ابتدا به تشریح برخی تعاریف‌ داده شده از امنیت قضایی پرداخته و پس از بررسی و نقد آنها،تعریف جامعی را پیشنهاد داده‌ است،در پایان نیز ضمن بررسی مورد پرونده‌ «خفاش شب»از وجود یا نبود امنیت قضایی در رسیدگی به این پرونده سخن گفته است.هدف‌ مؤلف در این نوشتار آن بوده تا با ارایه شاخصهای‌ حقوقی مشخصی،ضمن کمی کردن مفهوم انتزاعی‌ «امنیت قضایی»،میزان قابلیت آن را در تحلیلهای‌ حقوقی جاری به نمایش گذارد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی وضعیت امنیت قضایی زنان در جامعه ایران پرداخته است. وصف ایشان به بیان برخی از نهادهای امنیت قضایی در حقوق ایران می‌پردازند. ایشان با بیان لزوم جهت‌گیری عادلانه سیستم قضایی،به برخی از قواعد شکلی مورد نیاز برای برقراری امنیت قضایی اشاره می‌کند6آیت الله یزدی،امام جمعه موقت تهران‌ اکنون و به قصد بررسی دقیق‌تر مفهوم امنیت قضایی،به تشریح نظام قضایی کشور فرآیند قضا و نظام قضایی نیز از این قاعده مستثنی نیست. قاضی براساس برخی ورودیهای نظام قضایی(قوانین شکلی)به برخی‌ جمله خروجیهای نظام قضایی کشور است. خروجیهای نظام قضایی)در رسیدن به این اهداف،تلاش ورزند،از این‌رو اگر نظام‌ بخش اول تعریف،ناظر به ابعاد عینی امنیت قضایی است. تعریف(اطمینان عمومی به این عملکرد)متوجه ابعاد ذهنی امنیت قضایی است. امنیت قضایی است و این‌که آیا شهروندان دارای چنین احساسی بوده و اطمینان خاطر که دستگاه قضایی کشور توان دفاع از حقوق شهروندان را ندارد و یا اگر این احساس در قضاوت و احکام صادره نه تنها برخی شاخصهای عینی امنیت قضایی را زایل می‌کند، اکنون به نظر می‌رسد که مشی و عملکرد سازمان قضایی کشور باتوجه شمار زیادی از مردم همراه شده است. نفس الامر نیز باشد،در دراز مدت زایل‌کننده امنیت قضایی و نتایجی است که از عملکرد به نظر می‌رسد که در جریان رسیدگی به این پرونده و در نتیجه برخی عوامل‌ این در حالی است که متهم ادعا کرده بود که در جریان تحقیقات مقدماتی شکنجه‌ امنیت قضایی متهم پایمال شده است. از تعریف ارائه شده از امنیت قضایی،نقش و اهمیت اهداف نظام قضایی کشور از"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.