Skip to main content
فهرست مقالات

تفکر شیعی و مشارکت زنان در انتخابات ایران

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 91 تا 106)

کلیدواژه ها :

مشارکت سیاسی ،قانون اساسی ،دموکراسی ،انتخابات ،حضور سیاسی ـ اجتماعی زنان

کلید واژه های ماشینی : زنان ، سیاسی ، مشارکت زنان در انتخابات ایران ، مشارکت ، زمینه حضور سیاسی زنان ، مشارکت سیاسی ، اجتماعی ، مشارکت سیاسی زنان ، سیاسی زنان ، حکومت

با توجه به اینکه زندگی بشر اجتماعی است و برای اداره آن نیاز به حکومت دارد و امروزه رایج‌ترین حکومت‌ها «دموکراسی» است که دولت‌ها از طریق انتخابات بر سر کار می‌آیند، این مقاله در زمینه حضور سیاسی زنان در جامعه و اهمیت شرکت در انتخابات، با شواهد قرآنی و تاریخی، حضور اجتماعی ـ سیاسی زنان را مورد توجه قرار داده و نظر برخی از اندیشمندان غربی و شرقی را در این باره مطرح کرده است. سپس با توجه به اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران منعی بر حضور سیاسی اجتماعی زنان نیست، به بررسی موانع حضور آنان می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"چکیده با توجه به اینکه زندگی بشر اجتماعی است و برای اداره آن نیاز به حکومت دارد و امروزه رایج‌ترین حکومت‌ها «دموکراسی» است که دولت‌ها از طریق انتخابات بر سر کار می‌آیند، این مقاله در زمینه حضور سیاسی زنان در جامعه و اهمیت شرکت در انتخابات، با شواهد قرآنی و تاریخی، حضور اجتماعی ـ سیاسی زنان را مورد توجه قرار داده و نظر برخی از اندیشمندان غربی و شرقی را در این باره مطرح کرده است. حساسیت زمان در عصر حاضر، حضور زنان را در اشکال سیاسی متناسب از جمله «انتخابات» می‌طلبد و از این‌رو، بر سیاست‌مداران است تا راه را برای این مهم، نه تنها به عنوان حق، بلکه به عنوان وظیفه باز نمایند؛ زیرا به تعبیر حضرت امام خمینی رحمه‌الله ، «زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند. این قید نیز قابل بررسی است که آیا به معنای ممنوعیت حضور زنان است و یا از باب تغلیب وارد شده؟ نتیجه در زندگی اجتماعی بشر و در حکومت‌ها، بخصوص از نوع دموکراسی، که از طریق آراء ملت‌ها، دولت انتخاب می‌شود، انتخابات یک ضرورت است، اعم از انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراها، که در آنها حضور زنان ـ که دست‌کم نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند ـ ضروری است؛ زیرا عدم حضور سیاسی زنان در انتخابات به معنای حذف نیمی از آحاد جامعه در مشارکت سیاسی است که با توجه به پیچیدگی نظام سیاسی و توانایی نظام بر حل و جذب مشارکت مردم و ترجیح فعالیت‌های دسته‌جمعی، این نیاز روزافزون است. از این‌رو، بر دولت اسلامی است که زمینه بیشتر مشارکت زنان را فراهم آورد؛ زیرا بهترین شکل مشارکت سیاسی، شرکت در «انتخابات» است و بنابر اصل 20 قانون اساسی جمهوری اسلامی، همه افراد ملت، اعم از زن و مرد، یکسان در حمایت قانون قرار دارند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.