Skip to main content
فهرست مقالات

فرصت های عادلانه توزیع کنید، آن وقت ادعای عدالت داشته باشید

سخنران:

(4 صفحه - از 49 تا 52)

کلید واژه های ماشینی : احزاب ، سیاسی ، مردم ، هسته اصلی نظام‌های مردم‌سالاری ، مردم‌سالاری ، کنگره حزب مردم‌سالاری با حضور ، اسلامی ، مسائل سیاسی کشور ، فعالان سیاسی در تاریخ ، تقویت مشارکت سیاسی نظام

چهارمین کنگره حزب مردم سالاری با حضور جمعی از فعالان سیاسی در تاریخ 17/9/84 در تالار وحدت وزارت کشور با پیام حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی و سخنرانی دبیرکل این حزب برگزار گردید. این نشست، اولین نشست کنگره پس از انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری محسوب می‌شود، جناب کواکبیان در این نشست اعضا را به استقامت در راه خدا و صبر توصیه نموده و سخنان خود را با آیه کریمه «استعینوا بالله و اصبروا إن الأرض لله یورثها من یشاء من عباده و العاقبة للمتقین»(1) آغاز می‌کنند! ایشان سخنان خود را، در سه محور گزارشی، از عملکرد یکساله حزب، موضوع کنگره و تحلیل اوضاع و مسائل سیاسی کشور می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"احزاب، هسته اصلی نظام‌های مردم‌سالاری لازمه استقرار نظام‌های مردم‌سالار، به معنی کامل آن، وجود احزاب و تشکل‌های سیاسی است؛ چون انتخابات رقابتی و فعال و بدون احزاب ممکن نیست و نیز بدون احزاب و تشکل‌های سیاسی، مشارکت نهادینه سیاسی را نمی‌توان تضمین کرد. رفع موانع مردم‌سالاری، مقابله با تهدیدها هر چند با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 گام بلندی در استقرار نظام مردم‌سالاری برداشته شد، ولی با تشکیل حکومت اسلامی در ایران و تحقق مردم‌سالاری دینی، بین آنچه در عمل اجرا می‌شود و آنچه باید یک حکومت واقعی مردم‌سالاری دینی باشد، فاصله زیاد است. برون رفت از این معضل، التزام به رأی مردم است و جز در مواردی که، شریعت بین در منابع اصلی، اسلام نظر قاطع دارد، در بقیه موارد، باید موارد اختلافی را، با مراجعه به آرای عمومی حل کرد. بررسی این سؤال هم برای ما باقی است که، چرا با وجود تأسیس و اعطای مجوز فعالیت به بیش از 220 حزب فعال در کشور، هنوز نمی‌توان مدعی استقرار احزاب قوی در ایران بود!"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.