Skip to main content
فهرست مقالات

برابری خطرناک

نویسنده:

(4 صفحه - از 53 تا 56)

کلید واژه های ماشینی : زنان ، مرد ، مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس ، حضانت ، قانون ، جنسی ، حق ، جنسیت ، گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ، مادر

در هفته‌های اخیر، دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس، طی گزارشی با نگرانی اعلام کرد: برابری حقوق میان زن و مرد خطرناک است. درحالی‌که در این گزارش، بررسی میزان حضور اعضای زن و مرد نامشخص می‌باشد و در صورت حضور زنانه زنان در تصویب آن، در زیر مجموعه حاکمیت مردانه حاکم بر آن جمع، خود، باورمند آن فرهنگ مردانه گردیده‌اند. لذا قوانینی را که مردان، حتی با همراهی و هم‌سویی همان زنان، برای سرنوشت و حیات زنان تدوین کنند، اساسا نه تنها نمی‌توان نام «قانون» بر آن نهاد، بلکه باید آن را به عنوان دستورالعملی یک‌سویه، تحمیلی و زورمندانه تلقی کرد.

خلاصه ماشینی:

"در هفته‌های اخیر، چند خبر درباره مسائل زنان در رسانه‌ها آمده بود، یکی از آنان گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌باشد که در بخش‌هایی از آن به این مطالب اشاره شده است: 1. در عین حال ما به عنوان زن نمی‌توانیم نپرسیم چرا مرد از مرد بودن خود نه تنها ناراضی نیست، بلکه راضی هم هست؟ بدون شک، اگر زنان از این‌گونه زن بودن خود، که جامعه یک‌سونگر مردانه به آنان تحمیل کرده است، ناراضی باشند؛ این طبیعی‌ترین و موجه‌ترین نوع نارضایتی، از شرایط موجود خود است. هر چند مقاله با توجه به عنوانی که، برای آن انتخاب شده است، در صدد نقد علمی دیدگاه و گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس است، ولی در بطن آن، این مسئله رعایت نمی‌شود و بیشتر مسائل حاشیه‌ای مثل تعداد زنان حاضر در این پژوهش و فضای حاکم بر آن و عقاید فمینیستی شخصی خود را مطرح می‌کند که مقاله را از حالت علمی بودن خارج می‌کند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت)