Skip to main content
فهرست مقالات

احزاب، مردم و اصلاحات

مصاحبه شونده:

(6 صفحه - از 51 تا 56)

کلید واژه های ماشینی : احزاب، سیاسی، مردم، اصلاحات، موانع کار حزبی در ایران، احزاب سیاسی، جامعه، شکست اصلاح‌طلبان و اصلاحات سخن، رقابت، تجربه

محمدرضا تاجیک در گفت و شنود حاضر درباره مردم، تحزب، موانع کار حزبی در ایران، دلایل شکست اصلاح‌طلبان و اصلاحات سخن گفته است.

خلاصه ماشینی:

"با یک دست جمعیت‌های سیاسی پراکنده و پاتوق‌های سیاسی و شبه حزب‌ها را که با رفتارهای غیرقاعده‌مند و منطقی و سرشار از تضاد و زمختی، روح جامعه را خدشه‌دار کرده و می‌کنند و ذهنیت ملت را نسبت به احزاب خراب می‌کنند، پس می‌زنم، اما هم‌زمان معتقدم باید بسترها و پیش‌فرض‌های رویش و پیدایش و فعال شدن احزاب حرفه‌ای منطقی ضابطه‌مند مدرن را فراهم ساخت. هر حزبی که نیت هژمونیک شدن دارد، باید سه پارامتر مقبولیت، مشروعیت و قابلیت استفاده شوندگی و یا بهره‌وری را به همراه داشته باشد تا بتواند مسیر مردم را برای حرکت رو به جلو هموار نماید. از سوی دیگر فضای ذهنی مردم نسبت به فعالیت‌هایشان را باید چنین ساماندهی کنند که همه فعل و انفعالات حزبی حتی برای قدرت در جهت مردم و اعتلای جامعه است نه آن‌که با مردم بودن را تنها در مسیر کسب قدرت می‌طلبند و بعد از اعاده قدرت، جامعه و مردم را به فراموشی سپرده و می‌سپارند. سوم بگویم به رغم این‌که بسیار معتقدم که، بعد از گذشت یک قرن از تجربه بازی حزبی در جامعه ایرانی، احزاب کماکان در حاشیه اعتقاد و اعتماد مردم ما قرار دارند، اما این واقعیت را به معنای فقدان شرایط بروز و ظهور و بلوغ و کارآمدی احزاب در جامعه ایرانی، نمی‌دانم."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.