Skip to main content
فهرست مقالات

رشد شناختی و زبان کودکان

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (7 صفحه - از 11 تا 17)

کلیدواژه ها :

رشد ،روان‌شناسی ،زبان ،نظریه‌ها ،شناختی

کلید واژه های ماشینی : کودکان ، زبان ، رشد ، زبان کودکان ، رشد شناختی و زبان ، پیاژه ، گاتسکی ، نظریه‌های اصلی رشد شناختی ، نظریه‌های رشد شناختی ، تفکر

نظریه‌های رشدشناختی و زبان،نوعی طرح یا چارچوب ذهنی مناسب برای معلمان و افراد درگیر در تدریس کودکان ارائه می‌کنند. بعضی از برجسته‌ترین محققان مانند پیاژه و وی گاتسکی،خدمات قابل توجهی در زمینهء روان‌شناسی رشد انجام داده‌اند.هر دوی‌ آن‌ها کودکان را افرادی فعال در یادگیری می‌دانند و بر شرایط اجتماعی نیز تأکید می‌کنند.این مقاله مرور مختصری دارد بر نظریه‌های‌ اصلی رشدشناختی و زبان،و تمرکز اصلی آن بر مهارت‌های لازم برای بسط این دو مقوله است.

خلاصه ماشینی:

"نظریه‌های رشدشناختی و زبان،نوعی طرح یا چارچوب ذهنی مناسب برای معلمان و افراد درگیر در تدریس کودکان ارائه می‌کنند. بعضی از برجسته‌ترین محققان مانند پیاژه و وی گاتسکی،خدمات قابل توجهی در زمینهء روان‌شناسی رشد انجام داده‌اند. آن‌ها کودکان را افرادی فعال در یادگیری می‌دانند و بر شرایط اجتماعی نیز تأکید می‌کنند. اصلی رشدشناختی و زبان،و تمرکز اصلی آن بر مهارت‌های لازم برای بسط این دو مقوله است. صداها،واژگان،دستور زبان کودکان و موارد مربوط به آن‌ها در زندگی،روی رشد آن‌ها تأثیر بسیار مهم و حساسی دارد. تفکر و استفاده از زبان ضروری است و دستیابی به مفاهیم‌ و مهارت کودکان تأثیر زیادی دارد و همین موضوع در مورد رشد بهترین آغاز برای تشخیص خصوصیات زبان این است که بدانیم‌ دوم این است که زبان از علائم استفاده می‌کند و همهء صداها، یکی از مهمترین خصوصیات رشد زبان در انسان این است که‌ رسمی می‌داند و اعتقاد دارد که دانش زبان ذاتی و همگانی است. (1975)نیز رشد زبان را وسیلهء مؤثر و مفیدی برای ایجاد ارتباط و معنی،و درک کودک از آن‌ها جنبه‌های مهم زبان هستند که‌ البته،باید توجه داشت که گفتار و زبان مورد استفاده بین کودکان‌ پرستاران برای ایجاد ارتباط با کودکان از زبان خاصی استفاده‌ بسیار خوب و مفیدی برای معرفی نظام پیچیدهء زبان است. به تدریج زبان خود را برای ایجاد ارتباط با کودکان بزرگ‌تر یا نوجوانان‌ رشد و مهارت‌های زبان آن‌ها تأثیر فراوان دارد. مورد میزان درک کودکان از زبان و خصوصیات زبان‌آموزی آن‌ها که کودکان عامل مهم و مؤثری در فرایند رشد زبان خود هستند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.