Skip to main content
فهرست مقالات

دسته بندی ساخت های غیر شخصی در زبان فارسی

نویسنده:

(7 صفحه - از 18 تا 24)

کلیدواژه ها :

ساخت‌های‌ غیر شخصی ،ساخت‌های‌ غیر شخصی ارتقا ،ساخت‌های‌ غیر شخصی مرخم ،ساخت‌های‌ غیر شخصی قالبی ،مجهول‌های‌ غیر شخصی

کلید واژه های ماشینی : غیر شخصی در زبان فارسی ، زبان فارسی ، فعل ، ساخت‌های غیر شخصی ، ساخت‌های غیر شخصی در زبان ، فاعل ، ساخت‌های غیر شخصی ارتقا ، دستور زبان فارسی ، مفعول ، جملات بی‌شخص

در زبان فارسی قالب‌های مختلفی‌ برای بیان یک جمله وجود دارد.یکی‌ از این ساخت‌ها،ساخت غیر شخصی‌ است.در این مقاله سعی بر آن است تا پس از بررسی نظرات دستورنویسان و زبان شناسان مختلف یک دسته‌بندی‌ کلی از این ساخت‌ها ارائه شود.

خلاصه ماشینی:

"گروه دوم: اشکال بی‌شخص از جملات‌ بی‌شخص زیر گروه اول:در این دسته از جملات‌ بعضی افعال یا ترکیب‌های فعلی در شکل‌ سوم شخص مفرد،عضو عمده‌ی جمله‌ی‌ بی‌شخص را تشکیل داده،فاقد نهاد هستند و خود آن‌ها نیز پایه‌ی یک جمله‌ی مرکب‌ وابسته می‌باشند. این‌گونه جملات را فقط در صورت به‌ کار رفتن در نقش یک فراکرد پایه می‌توان‌ اشکال بی‌شخص از جملات بی‌شخص نامید و اطلاق فعل بی‌شخص به آن‌ها میسر نیست؛ چرا که این افعال می‌توانند در صورت‌ استعمال مجزا و منفرد،گزاره‌های جملات‌ ساده‌[دارای نهاد و گزاره‌]باشند(همان): (51)الف)از دور،سوادآبادی به نظر می‌رسد. 3-2-9-قمیشی‌9(6431) قمیشی(6991)در توصیف‌ ساخت‌های غیر شخصی در زبان فارسی‌ می‌نویسد: این ساخت‌ها دارای یک فاعل تجربه‌گر هستند که به واسطه‌ی یک پی‌بست ضمیری‌ بر روی عنصر پیش از فعل(اسم،صفت) نشان داده می‌شود و حالت برایی یا اضافی‌01 می‌گیرد. 3-1-2-ساخت‌های غیر شخصی با مسند مرکب‌91(اسم/صفت+فعل‌ ربطی مثال‌های زیر معرف ساخت غیر شخصی‌ با مسند مرکب هستند: (24)الف)معلوم است که چنین امری‌ رخ نخواهد داد. 3-4-مجهول‌های غیر شخصی‌02 در زبان فارسی ساخت‌هایی وجود دارد و که فرم ظاهری آن‌ها به شکل مجهول(اسم‌ +شدن)است اما در واقع مجهول‌ نمی‌باشند؛زیرا در زیر ساخت خود فاقد مفعول مستقیم هستند. (*)جهان پناه تهرانی در مقاله«فعل‌های‌ لحظه‌ای و تداومی در زبان فارسی‌ امروز»پس از مطرح کردن این تعریف‌ خانلری می‌نویسد:«شماره این‌ فعل‌ها در فارسی رایج امروز بسیار زیاد است و ما ناگزیر باید شکلی برای‌ مصدر آن‌ها انتخاب کنیم:در برخی‌ موارد در لغت‌نامه دهخدا و نیز فرهنگ‌ معین(؟ کسی را)نظیر،«مورمور شدن کسی را»دیده می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.