Skip to main content
فهرست مقالات

مغز متفکر شاهنامه (تحلیلی بر شخصیت پیران ویسه)

نویسنده:

(3 صفحه - از 29 تا 31)

کلیدواژه ها :

ویسه ،سپهسالار افراسیاب ،ایران و توران ،سیاوش و افراسیاب ،کیخسرو

کلید واژه های ماشینی : شاهنامه ، پیران ، توران ، شخصیت پیران ویسه ، افراسیاب ، پیران ویسه وزیر ، پهلوانان ، سیاوش ، بزرگ‌ترین شخصیت توران ، درمیان پهلوانان تورانی شاهنامه

پیران ویسه وزیر،سپهسالار، مشاور،فرمانروای ختن و بعد از افراسیاب‌ بزرگ‌ترین شخصیت توران زمین است. داستان وی از غم‌انگیزترین بخش‌های شاهنامه محسوب‌ می‌شود.او از سویی دل در گرو مهر ایرانیان دارد و با ایرانیان به‌ احترام رفتار می‌کند و از سویی دلش از عشق میهن خویش سرشار است. در میان پهلوانان شاهنامه،پیران از معدود پهلوانانی است که اسطوره‌ی خردمندی، نوع دوستی و میهن‌پرستی درمیان همه‌ی غیرایرانیان است. بررسی و تحلیل شخصیت پیران و به‌طور کلی خصوصیات رفتاری وی،در هاله ی از دوگانگی است. بارزترین و برجسته‌ترین ویژگی اخلاقی پیران«خردمندی»است.

خلاصه ماشینی:

"بررسی و تحلیل شخصیت پیران و به‌طور کلی خصوصیات رفتاری وی،در هاله ی از دوگانگی است. درمیان پهلوانان تورانی شاهنامه،پیران ویسه تنها کسی است که‌ افراسیاب بزرگ‌ترین شخصیت توران زمین است. نیز همانند شاهنامه پیران ویسه آمده است،ولی بلعمی فقط یک بار از ویسغان آمده که فیران گونه‌ی درست تازه‌ی شده‌ی نام پیران است. پیران هفت برادر دارد که همگی در جنگ ایران و توران کشته‌ پسر گودرز،از توران گریخته است با سپاهیان خود از پس او می‌تازد، او دل در گرو مهر ایران دارد و با ایرانیان به احترام رفتار می‌کند و از مصیبت و عظمت زندگی پیران در آن است که وی بین دو احساس‌ پیران امیدوار است که باآمدن سیاوش به توران دشمنی دیرینه‌ای که از پیش‌بینی سپهسالار توران این است که چون کاووس‌ بار وی را پرخرد می‌خواند و برای نبر د با ایرانیان ترغیب می‌کند:به پیران ویسه چنین گفت شاه‌ "


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.