Skip to main content
فهرست مقالات

حذف

نویسنده:

(2 صفحه - از 86 تا 87)

کلیدواژه ها :

کلام ،مرجع ،متن ،حذف ،جمله ،ژرف ساخت ،محذوف ،قرینه‌های لفظی‌ (ذکری)و ذهنی معنوی ،حضوری ،حذف متمم اجباری

کلید واژه های ماشینی : حذف ، دستور زبان فارسی ، تقسیم‌بندی ویژه انواع ، قرینه‌ی ، کلام ، خواننده ، مثال ، جمله ، لفظی ، شنونده

یکی از مباحث دستور زبان فارسی،حذف است.نویسنده کوشیده است به شکل ساده و با تقسیم‌بندی ویژه انواع آن را به کمک مثال‌ها توضیح دهد.

خلاصه ماشینی:

"یکی از مباحث دستور زبان فارسی،حذف است. حذف شده در جمله احساس می‌شود و خواننده یا شنونده بخش حذف شده را معمولا کلمه یا بخش حذف شده‌ی کلام‌ به مرجع خود که در محیط یا ذهن خواننده و مورد محذوف و مرجع آن و ایجاد ارتباط بین‌ الف)حذف به قرینه‌ی لفظی(ذکری) ب)حذف به قرینه‌ی ذهنی(معنوی) باشد،آن را حذف به قرینه لفظی(ذکری) معمولا اول مرجع می‌آید و در دنباله‌ی‌ گاهی هم اول حذف صورت می‌گیرد و مثال حذف پس از مرجع مثال:حذف پیش از مرجع‌ نمونه‌های دیگر حذف لفظی(ذکری) توجه:حذف نهاد اول شخص و البته اگر این نوع نهاد با ب)گاهی خواننده یا شنونده با توجه به‌ پیش دانسته خود مرجع محذوف را حذف شده است. پ)حذف به قرینه‌ی حضوری: پ)حذف به قرینه‌ی حضوری: 1-حذف‌هایی که مرجع لفظی آن‌ها در متن وجود دارد به صورت پس مرجع یا متن وجود دارد به صورت ذهنی(معنوی)یا و هرجا معمولا(که)حذف می‌شود. تقسیم انواع حذف نیز از ایشان‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.