Skip to main content
فهرست مقالات

جلوه ای از اصل مودت و رحمت در سیره خانوادگی پیامبر اعظم (ص)

نویسنده:

کلیدواژه ها :

قرآن ،خانواده ،مودت ،پیامبر صلی الله علیه و آله ،رحمت

کلید واژه های ماشینی : مودت و رحمت ، سیره ، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ، پیامبر ، خانواده ، اصل مودت و رحمت ، رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ، سیرة پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ، پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ، سیره خانوادگی پیامبر اعظم

رفتارشناسی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در خانواده و راه ورسم دیگر معصومان علیه السلام در امتداد آن و اصولی که آنان بر اساسش در خانواده رفتار نموده‌اند،راهنمایی مفید و کلیدی در حوزة مباحث خانوادگی است که در استحکام بنیان خانواده،نقش بسزایی ایفا می‌کند. در این نوشتار،تلاش شده است تا سیرة پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و اوصیای او علیهم السلام در زمینة مودت و رحمت به عنوان یک اصل کلی در محیط خانواده از منابع آن یعنی قرآن،سنت و منابع روایی و تاریخی اسلام استخراج گردد.

خلاصه ماشینی:

"در این نوشتار،تلاش شده است تا سیرة پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و اوصیای او علیهم السلام در زمینة مودت و رحمت به عنوان یک اصل کلی در محیط خانواده از منابع آن یعنی قرآن،سنت و منابع روایی و تاریخی اسلام استخراج گردد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در بیانی لطیف و رحمانی فرموده است:«إن الرجل إذا نظر إلی امرأته،و نظرت إلیه،نظر الله تعالی إلیهما نظری رحمی(ابن ادریس حلی،3:1410/636)؛وقتی مرد به همسر خود[با محبت‌]می‌نگرد و زن به شوهر خود[با مهر]می‌نگرد،خداوند به دیدة رحمت به آنان می‌نگرد». پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تأکید کرده است که مودت و رحمت در خانواده به زبان آید و در عمل ظهور یابد و در رفتار،خود را نشان دهد:«قول الرجل للمرأی إنی أحبک لایذهب من قلبها أبدا(کلینی،5:1388/569)؛سخن مرد به همسر خود که«دوستت دارم»،هرگز از قلب زن بیرون نمی‌رود». محبت و رحمت به کودکان در سیرة پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و اوصیای آن حضرت بر محبت و رحمت به کودکان تأکید بسیار شده است؛چنان که از امام صادق صلی الله علیه و آله روایت شده که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده است: أحبوا الصبیان و ارحموهم و إذا وعدتموهم شیئا ففوا لهم لایدرون‌[لایرون‌]إلا أنکم ترزقونهم(کلینی،6:1388/49؛شیخ صدوق،بی‌تا:3/483)؛کودکان را دوست بدارید و به ایشان مهر ورزید و چون به آنان وعده‌ای دادید،به وعدة خود عمل کنید که آنان شما را روزی‌رسان خود می‌دانند. رسول خدا صلی الله علیه و آله که جلوة تام عشق و دوستی الهی بود،در خانواده نیز سراسر عشق و دوستی به همه بود،سیره‌نویسان دربارة آن حضرت چنین نقل کرده‌اند:«سیرة پیامبر چنین بود که هر روز صبح بر سر فرزندان خود و فرزندان فرزندان خود،دست محبت می‌کشید»(ابن فهد حلی،89:1407)."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.