Skip to main content
فهرست مقالات

پیروزی در جنگ با تروریسم

نویسنده:

مترجم:

کلیدواژه ها :

شورش ،اطلاعات ،ضدشورش ،جنگ چریکی ،نیروی مردمی ،عملیات آرام‌سازی ،تأمین امنیت ،چریک

کلید واژه های ماشینی : جنگ ، شورش ، آمریکا ، آمریکا ، ارتش آمریکا ، ویتنام ، ضدشورش ، عملیات غیرنظامی و توسعه ، فیلیپین ، برنامه عملیات غیرنظامی

نویسنده در این مقاله ضمن مقایسة جنگ چریکی و جنگ متعارف، به ضعفهای ارتش آمریکا در زمینه مقابله با شورشگری و جنگ چریکی در سطح فرهنگ نظامی، دکترین و آموزش اشاره کرده است. در ادامة مقاله، جنگهای سرخپوستان و شکست چریکها، شورش فیلیپین، شورشهای آمریکای لاتین و مجمع‌الجزایر کارائیب و جنگ ویتنام را مورد بررسی قرار می‌دهد و درسهای گرفته شده و اصول تدوین شده بر اساس این تجارب را یادآوری می‌کند. در این مقاله اظهار عقیده شده است که نیروی زمینی در زمینه درس گرفتن از این تجارب ضعیف عمل کرده و این درسها را برای آموزش نیروهای نظامی آمریکا مورد استفاده قرار نداده و بیشتر بر روی الگوی جنگ بزرگ متمرکز بوده است. اما تفنگداران دریایی آمریکا اولین واحد ارتش آمریکا بوده که این تجارب را در قالب یک جزوه آموزش در اختیار نیروهای خود قرار داده است. در پایان با تأکید بر لزوم هماهنگ شدن ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و نظامی شورش، چنین نتیجه‌گیری شده است که شورش صرفا راه‌حل نظامی ندارد و باید راه‌حل همه‌جانبه برای آن یافت.

خلاصه ماشینی:

"جنگ بر ضد القاعده و طرفدارانش می‌تواند به عنوان یک عملیات ضدشورش جهانی تلقی شود که در آن ایالات متحده و هم‌پیمانانش تلاش می‌کنند پایگاه اصلی و دیگر گروههای تروریستی شبکه‌ای و سازمان یافته را که در مناطق فاقد حاکمیت یا دارای حاکمیت ضعیف ـ که مردم فقیر و بیچاره آن مناطق برای بقای حیات خود دست و پا می‌زنند ـ به دنبال پناهگاه و تدارکات و جذب نیرو هستند محاصره و نابود کنند. (14) تجارب نیروهای ویژه در سازماندهی گروههای دفاع نامنظم غیرنظامی (CIDG) طرح عملیاتی مشترک (CAP) و طرح ژنرال آبرام به منظور گسترش عملیات نظامی و توسعه و پشتیبانی انقلابی(بعدها روستایی) اقدامات برقراری ثبات و آرام‌سازی، درسهای ارزشمندی برای عملیات جاری و آینده ضدشورش ارائه می‌کند. (18) طرح گروه دفاع نامنظم غیرنظامی، عملیات مشترک و عملیات غیرنظامی و توسعه و پشتیبانی سریع، کیفیت و کمیت نیروهای موجود را برای انجام عملیات ضدشورش افزایش داد، گشت و شناسایی واحدهای کوچک را بهبود بخشید و در نتیجه محتوا، گستره و کیفیت اطلاعات به دست آمده را ارتقا داد. تنها می‌توان تصور آن را کرد که اگر طرح عملیات مشترک و گروه دفاع نامنظم غیرنظامی در سال 1964 زیر نظر مرکز فرماندهی کمکهای نظامی به ویتنام و برنامه عملیات غیرنظامی و توسعه و پشتیبانی سریع قرار گرفته بود و ژنرال آبرام و کلبی فرماندهی این عملیات را برعهده گرفته بودند، سرنوشت جنگ چگونه رقم می‌خورد. Robert Taber, The War of the Flea: Guerrilla Warfare in Theory and Practice (New York: Lyle Stuart, Inc. S. Marines Corps, 2004 Draft), iij-iv; Boot, “A Century of Small Wars Showa They Can Be Won”, New York Times Week in Review, 6 July 2003."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.