Skip to main content
فهرست مقالات

دیدگاه های روانپزشکان شهر تهران درباره ی قوانین بهداشت روان در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت بهداشت)/ISC (6 صفحه - از 44 تا 49)

کلیدواژه ها :

بهداشت روان ،قانون بهداشت روان ،بیمار روانی ،روانپزشکان ،روانپزشکی قانونی

کلید واژه های ماشینی : روانپزشکان ، قوانین بهداشت روان ، روان ، دیدگاه روانپزشکان شهر تهران ، قوانین ، قوانین بهداشت روان در ایران ، بهداشت روانى سازمان جهانى بهداشت ، سازمان جهانى بهداشت ، بیماران روانى ، ی قوانین بهداشت روان

هدف: این پژوهش با هدف ارزیابی دیدگاه روانپزشکان شهر تهران نسبت به قوانین موجود بهداشت روان اجرا شده است. روش: پرسش‌نامه‌ای برای 312 نفر از روانپزشکانی که در شهر تهران مشغول به کار بودند، به‌صورت پستی و حضوری فرستاده شد که 160 نفر به آن پاسخ دادند. داده‌ها به‌کمک روش‌های آمار توصیفی تحلیل گردید. یافته‌ها: داده‌ها در گروه‌های سنی زیر 40 سال و بالای 40 سال و نیز گروه‌های زنان و مردان مورد آزمون قرار گرفت. یافته‌ها نشان داد که نزدیک به 20% از روانپزشکان از قوانین موجود آگاهی ندارند، بیش از 75 % آنان با مشکلات قانونی در طی حرفه‌ی خویش روبه‌رو شده‌اند و بیش از 70 % آنان قوانین موجود را نارسا می‌‌دانند. این بررسی نشان داد که زنان روانپزشک 12% بیشتر از مردان روانپزشک مشکلات قانونی در حرفه‌ی خویش داشته‌اند. 78% روانپزشکان بر این باورند که استانداردهایی برای مراقبت از بیماران روانی وجود ندارد و نزدیک به 69% بر این باور بوده‌اند که دستگاه قضایی برای حمایت از روانپزشکان، قانونی پیش‌بینی نکرده است. 62% آزمودنی‌ها قوانین موجود را در زمینه‌ی امور بستری و ترخیص بیماران روانی نارسا می‌دانند. نتیجه: قوانین مربوط به بهداشت روانی کشور از دیدگاه روانپزشکان دارای نارسایی هستند.

خلاصه ماشینی:

"کلیدواژه: قانون بهداشت روان،بیمار روانی،روانپزشکان،بهداشت روان،روانپزشکی قانونی مقدمه نقش روانپزشکان و دانش روانپزشکی و روانشناسی در تدوین قوانین حقوقی مربوط به بیماران روانی و نیز دست‌اندرکاران امر درمان این بیماران در سده‌های 16 (*)روانپزشک،دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی-درمان ایران. در سال‌های اخیر طرح پژوهشی گسترده‌ای از سوی انستیتو روانپزشکی تهران آغاز شده است و مجموعه‌ی قوانین موجود در ارتباط با بیماران روانی در ایران جمع‌آوری شده است(شاه‌محمدی،اصغرزاده امین،1378)که انجام آن می‌تواند مقدمات تهیه‌ی پیش‌نویس قانون بهداشت روان جمهوری اسلامی ایران را فراهم آورد و پژوهش حاضر نیز در راستای همین طرح می‌باشد. پرسش‌نامه‌های این پژوهش بر پایه‌ی مطالعه‌ی قوانین بهداشت روان در کشورهای اروپایی و برخی کشورهای مسلمان و مطالعه‌ی قوانین جزایی موجود در کشور(حجتی‌اشرفی،1369 الف،1369 ب)و افزودن سؤالاتی(شاه‌محمدی،اصغرزاده‌امین،1378)هماهنگ با شرایط خاص بیماران روانی کشور تهیه گردید (کوران و هاردینگ،1978؛سازمان جهانی بهداشت، 1997)و به 10 روانپزشک،و 10 حقوق‌دان برای تعیین اعتبار صوری و محتوایی آن،داده شد و پس از انجام برخی اصلاحات،پرسش‌نامه‌ی نهایی تهیه و در اختیار روانپزشکان گذاشته شد. بحث این بررسی نشان داد بیشتر روانپزشکان نارسایی قوانین را در زمینه‌ی بهداشت روانی و روانپزشکی باور دارند و بیشتر آنها به ویژه زنان با مسائل قانونی در حرفه‌ی خویش روبه‌رو بوده‌اند و از قوانین موجود بهداشت روان انتقاد دارند. در حوزه‌ی قوانین مدنی و موارد بستری و ترخیص اجباری نیز بیشتر روانپزشکان مورد بررسی بر این باور بوده‌اند که قوانین موجود نارسا هستند و بیشتر ابهام یا ناکارآمد بودن قوانین برای مسایل جدید بیماران روانی مسایل بعد روانپزشکی بوده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.