Skip to main content
فهرست مقالات

جمعیت خیریه محله نوبر

معرف:

ISC (23 صفحه - از 114 تا 136)

کلید واژه های ماشینی : جمعیت ، جمعیت خیریه محله نوبر ، جمعیتهای خیریه ، جمعیت خیریهء نوبر ، ساواک ، سازمان اسناد و کتابخانهء ملی ، هیئت ، کتابخانهء ملی ایران ، فعالیت ، مستمندان

در این مقاله،پس از معرفی مراکز خیریه و موضوع فعالیت آنها و چگونگی مشارکت افراد خیر در آن مراکز،به‌ حرمت و تقدس این‌گونه امور و نگاه جدی و قاطع اسلام به امور خیریه اشاره شده است.در قسمتی دیگر،نحوهء شکل‌گیری این جمیتها را در تبریز-که از دورهء مشروطه شروع شده بود-بیان کرده و جریان شهریور 1320 را در رشد و توسعهء این جمعیتها مؤثر دانسته است.سپس کنترل دولت بر امور از طریق شهربانی و ساواک به خاطر نگرانی‌ رژیم از فعالیت تشکل‌های مردمی،مورد بررسی قرار گرفته است. در مبحث بعدی،پس از ذکر نام بانیان و ارائهء تصویر آنها،اهداف جمعیت را برشمرده و اشاره می‌کند که‌ اهداف یادشده می‌باید به گونه‌ای اجرا شود که جنبهء گداپروری نداشته باشد.سپس اعضا و تشکیلات جمعیت را معرفی کرده و نحوهء انتخاب اعضای مجمع عمومی،هیئت مرکزی،هیئت‌مدیره و هیئت‌بازرسی را توسط اعضا بیان‌ می‌کند. در قسمت بودجه،درآمد جمعیت را از محل کمکهای نقدی اعضا و افراد نیکوکار به صندوق جمعیت و مقرری ماهانه و کمکهای سالانهء کمیسیون مستمندان تبریز بیان کرده و طی گزارشهای ارائه شده،هزینه‌کردهای‌ جمعیت را در بخشهای مختلف آموزش،درمان و سایر امور مستمندان محلهء نوبر ذکر نموده است. در مبحثی با عنوان فعالیتها و اقدامات،به ذکر فعالیتهای جمعیت از زمان تأسیس تا پیروزی انقلاب اسلامی‌ پرداخته و اهم آن اقدامات را در سه محور عمده:«تهیهء وسایل تحصیل و آموزش صنعت برای فرزندان یتیم و بی‌بضاعت محلهء نوبر»،«تهیهء وسایل بهداشت و درمان برای بیماران نیازمند محله»و«اعطای مساعدتهای نقدی و جنسی به مستمندان»،برشمرده است.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله،پس از معرفی مراکز خیریه و موضوع فعالیت آنها و چگونگی مشارکت افراد خیر در آن مراکز،به‌ شکل‌گیری این جمیتها را در تبریز-که از دورهء مشروطه شروع شده بود-بیان کرده و جریان شهریور 1320 را در جمعیت را در بخشهای مختلف آموزش،درمان و سایر امور مستمندان محلهء نوبر ذکر نموده است. این جمعیت در سال 1331 ش. متولیان جمعیت همواره بر این موضوع تأکید داشتند: جمعیت با کمکهای مادی و معنوی قابل ملاحظه همت ورزیدند و یا در سال بیش‌تر از یک هزار ریال به‌ مبلغ،15000 ریال به جمعیت نوبر پرداخت شده است. مؤسسه‌های خیریه،به این جمعیت پرداخت می‌کرد که‌ مصروف این هدف است که ضمن کمک و یاری به‌ فعالیتهای اجتماعی آن جمعیت نیز شده بود. جهت متولیان جمعیت برای حل این مشکل-که روند جمعیت تنظیم شده بود-مطرح گردید و توسط اعضا احتمالی اعضای این جمعیت دیکته شده بود و البته‌ نظارت می‌کرد و به نوعی این موارد را برای آنها نیز سند شمار 1(به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره 2 (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره 3 (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره‌4 (به تصویر صفحه مراجعه شود)تبریز از اول فروردین ماه لغایت اسفند ماه‌1336 بیان عملکرد سال 1336 جمعیت خیریه نوبر(به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره 5 (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره 6 (به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره 7 (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره 8 (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره 9 (به تصویر صفحه مراجعه شود)سند شماره 10"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.