Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی مجازات مجرمین سیاسی

نویسنده:

(18 صفحه - از 71 تا 88)

کلید واژه های ماشینی : مجازات ، مجازاتهای مجرمین سیاسی ، جرایم سیاسی ، مجرمین سیاسی ، قانون ، مجرمین سیاسی در قوانین ایران ، کیفر ، مجازاتهای مجرمین سیاسی در قوانین ، مجازات اعدام ، حقوق

اندیشه تفکیک جرایم سیاسی از جرایم عمومی از آغاز تشکیل حکومتها و پیدایش حقوق کیفری، وجود داشته و هم اینک نیز ادامه دارد، اما آنچه که طی قرون گذشته تاکنون دست خوش تغییر و تحول قرار گرفته، موضوع نحوه برخورد با این دسته از مجرمین بوده است. مسأله مقابله با پدیده مجرمانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مجرمین سیاسی بخش خاصی از مجرمین می‌باشند که برخورد با آنها در طول تاریخ، گاه بسیار سخت‌گیرانه و گاهی نیز با ملایمت بوده است. در تحقیق حاضر ابتدا سیر تحول مجازاتهای مجرمین سیاسی مورد بررسی قرار گرفته، آنگاه به مجازاتهای پیش‌بینی شده در قوانین بعضی از کشورها نظیر فرانسه، لبنان، سوریه، عراق و مصر اشاره می‌شود و در پایان نیز مجازاتهایی که برای مجرمین سیاسی در قوانین ایران وضع شده است مورد بررسی قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"حداقل از لحاظ قوانین پذیرفته شده است که باید مجازات خفیفتری نسبت به مجرمین عادی برای مجرمین سیاسی در نظر گرفت، لکن در عمل هنوز در برخی از موارد سخت‌گیریهایی وجود دارد، البته این بدان معنا نیست که تمام کشورها مجازاتهای سنگین مانند اعدام را نسبت به مجرمین سیاسی لغو کرده باشند به همین جهت در دوران معاصر نیز در رژیمهایی که دارای حکومتهای استبدادی و دیکتاتوری هستند و خواست مردم در استقرار حاکمیت و دوام آن نقشی ندارد، مجازاتهای سنگین نسبت به مجرمین سیاسی وجود دارد، البته ممکن است از لحاظ ظاهری و قوانین موجود، مسأله به شکل دیگری نمایانده شود. از لحاظ مجازات نیز بین جرایم عادی و سیاسی تفاوتی وجود ندارد بلکه در بعضی از موارد داشتن انگیزه سیاسی در ارتکاب جرم از شرایط مشدده کیفر به حساب آمده است؛ مثل جرایم علیه امنیت داخلی کشور (ماده 102 قانون مجازات مصر) البته امتیازاتی نیز برای مجرم سیاسی در بعضی از موارد پیش‌بینی شده است؛ مثل جرایمی که از طریق نشر مطالب در روزنامه‌ها ارتکاب می‌یابد، حبس احتیاطی (بازداشت موقت) آنها جایز نیست، مگر این که علیه آبروی افراد انجام شده باشد و یا این که ارتکاب جرم به فساد اخلاق منجر شود. (2) در نتیجه به نظر می‌رسد یکی از مجازاتهایی که می‌توان درباره مجرمین سیاسی پیش‌بینی کرد، مجازاتهای یاد شده باشد؛ زیرا در این نوع مجازاتها قانونگذار می‌تواند بر اساس نوع جرم، واکنش مناسبی را مشخص کند و از طرفی هم دست قاضی را باز بگذارد تا این که بر اساس شرایط و اوضاع و احوال ارتکاب جرم و شخصیت مجرم مجازات متناسب را مورد حکم قرار دهد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.