Skip to main content
فهرست مقالات

امام خمینی و احیای تفکر دینی

نویسنده:

(16 صفحه - از 105 تا 120)

کلید واژه های ماشینی : دین ، امام‌خمینی ، امام ، احیای تفکر دینی ، اسلامی ، امام‌خمینی و احیای تفکر ، احیاگری ، سیاسی ، نهضت احیای تفکر دینی امام‌خمینی ، سیاست

آنچه در ذیل می‌آید نگاهی به زوایای مختلف احیای تفکر دینی در مکتب امام خمینی رحمه‌الله است. سلوک و روش ایشان در احیای اندیشه اسلامی برگرفته از سنت و روش پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله در صدر اسلام یعنی انعکاس شیوه رفتاری او و نیز تأسی از رویه اهل بیت علیهم‌السلام بود. از مهمترین ویژگیهای نهضت بزرگ احیاگری امام خمینی رحمه‌الله تشخیص موانع و تحریفات عارض بر دین و جامعه دینی و ارائه راهکارهای جدی و اهتمام در اجرای آنها بود. بازسازی تفکر دینی از ناحیه ایشان در دو حوزه نظری و عملی صورت پذیرفت. بعضی از مؤلفه‌های این بازسازی در عرصه نظری احیای قلمرو دین از حیث جامعیت آن نسبت به تمامی شؤونات دنیوی و اخروی انسان و مبارزه با سکولاریزم است. تشکیل حکومت اسلامی، احیای حج ابراهیمی و نماز جمعه نمونه‌هایی از این بازسازی در حوزه عملی است.

خلاصه ماشینی:

"احیاگر دینی، زمانی می‌تواند غبار تحریف را از چهره دین بزداید که به این اصول مسلم متصف باشد و در آن ______________________________ 1 ـ سید محمد ثقفی، احیای هویت اسلام در انقلاب امام خمینی، مجموعه «بازسازی تفکر دینی در اندیشه امام خمینی» به کوشش علی داستانی بیرکی، چاپ و نشر عروج، ص 153. (1) امام خمینی و شیوه احیای تفکر دینی چنان که از سلوک و عملکرد امام خمینی رحمه‌الله مشهود است، شیوه ایشان در احیای اندیشه اسلامی، شیوه حضرت رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله بوده است؛ یعنی انعکاس همان شیوه رفتاری پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله در صدر اسلام و نیز ادامه طریق و روش اهل بیت علیهم‌السلام . مهمترین ویژگی نهضت احیاگری امام خمینی رحمه‌الله در تشخیص موانع و تحریفات و انحرافات عارض بر دین و جامعه دینی و سپس ارائه راهکارهای جدی و اهتمام در اجرای آنها بود؛ چرا که احیای حقایق دینی بر شناخت دقیق موانع و آسیبهای موجود در راه احیای فرهنگ دینی متوقف است که چنین امری با توجه به جامعیت حضرت ایشان، به شکل بایسته و شایسته‌ای به وقوع پیوست. » (3) 2ـ سیاست اسلامی، مؤلفه اسلامی تعریف و تبیین سیاست اسلامی یکی از روشهای امام راحل رحمه‌الله در مبارزه با تفکر جدایی دین از سیاست و نیز تشکیل حکومت اسلامی بود؛ زیرا قدرت‌طلبانی که شعار جدایی دین از سیاست را سر می‌دادند، برای دستیابی به اهداف خود، به یکی از شگردهای فریبنده تمسک می‌جستند و آن تعریف نادرست از سیاست و ترویج این تلقی در بین مردم بود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.