Skip to main content
فهرست مقالات

تربیت دینی فرزندان

نویسنده:

(12 صفحه - از 85 تا 96)

کلید واژه های ماشینی : تربیت ، کودکان ، تربیت دینی فرزندان ، دینی ، والدین ، سن ، محبت ، حقوق فرزندان ، فرایند تربیت دینی فرزندان ، خدا

نوشتاری که پیش رو دارید، گزارشی اجمالی از فرایند تربیت دینی فرزندان است که پس از اشاره به ابعاد مختلف دوران کودکی و نوجوانی، به بیان حقوق فرزندان، مسئولیت‌های والدین و عوامل دین‌گریزی جوانان می‌پردازد. امید آن که نوشته حاضر مورد توجه برنامه‌ریزان و عموم دست‌اندرکاران تهیه مجموعه‌های تربیتی در صدا و سیما قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"(6) با این حال، بدیهی است که فرزندان را نمی‌توان از آغاز تولد به طور مستقیم مورد تعلیم و تربیت قرار داد و ناچار باید منتظر پیدایش زمینه‌های یادگیری و تربیت‌پذیری در آنها بود. امام سجاد علیه‌السلام در رساله حقوق که به تبیین وظایف و مسئولیت‌های مختلف انسان‌ها می‌پردازد، بخش خاصی را به حقوق فرزند اختصاص داده، در عباراتی کوتاه و بسیار پربار چنین می‌فرماید: اما حقی که فرزندت بر تو دارد، آن است که بدانی او از تو و وابسته به تو است؛ خوب و بدش در این دنیا به تو باز می‌گردد و به یقین تو در مقابل ولایتی که بر او داری مسئول هستی به تربیت نیکوی او بپردازی و به سوی خداوند راهنمایی‌اش کنی. (1) شگفت آن است که برخی از خانواده‌ها نسبت به غذا و پوشاک و سلامتی جسمانی فرزندان خویش اهتمام فراوان می‌ورزند، ولی به تربیت و دینداری و بیماری‌های روحی و روانی آنها توجهی نمی‌کنند و به تعبیر امام حسن مجتبی علیه‌السلام : «شگفتا از کسی که در غذای جسم خویش اندیشه می‌کند ولی به غذای روح خود نمی‌پردازد». پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله حقوق اساسی فرزندان را در وصیتی به امام علی علیه‌السلام چنین بر می‌شمارد: ای علی، حق فرزندان بر والدین‌شان آن است که نام نیکو بر آنها نهاده و آنان را به حسن ادب مزین سازند و در محیطی سالم پرورش‌شان دهند. 6. محبت به پیامبر و اهل بیت: وظایف والدین تنها به آموزش برخی مفاهیم و ایجاد پاره‌ای از نگرش‌ها محدود نمی‌شود، بلکه بر آنها است که برخی گرایش‌های مثبت را به فرزندان خود القا کنند و در جان‌های‌شان رسوخ دهند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.