Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تطبیقی تابعیت اصلی در حقوق ایران و فرانسه

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 199 تا 218)

کلیدواژه ها :

سیستم خون ،سیستم خاک ،تابعیت ،تابعیت اصلی ،بی‌تابعیتی

کلید واژه های ماشینی : تابعیت ، فرانسه ، سیستم ، سیستم ، سیستم خون ، طفل ، تابعیت اصلی در حقوق ایران ، ایران ، نسب ، اعمال سیستم خون

یکی از روش‌هایی که برای جلوگیری از بی‌تابعیتی و به‌عنوان تابعیت‌ اصلی مطرح شده اعمال سیستم خون یا تابعیت نسبی می‌باشد که براساس آن‌ تابعیت هر شخص براساس تابعیت والدینش تعیین می‌گردد.روش دیگر سیستم خاک است که به موجب آن محل تولد تعیین‌کننده تابعیت می‌باشد.مع- ذلک،در رابطه با این موضوع که نسب و یا محل تولد با چه شرایطی مبنای‌ تحمیل تابعیت واقع می‌شود اختلاف‌نظر وجود دارد و هر کشور بنا به‌ متقضیات و مصالح خاص خود در این مورد تصمیم‌گیری می‌نماید.

خلاصه ماشینی:

"از جمله پرسش‌های مهمی که در رابطه با چگونگی اتخاذ سیستم خون‌ مطرح شده این است که آیا کیفیت ایجاد نسب در اعمال سیستم خون مؤثر است؟اگر تابعیت پدر و مادر متفاوت باشد تابعیت کدام یک از پدر و مادر باید در نظر گرفته شود؟تابعیت والدین در زمان تولد طفل باید ملاک عمل قرار گیرد یا در زمان انعقاد نطفه؟ در قسمت‌های آتی پاسخ پرسش‌های فوق در مقررات تابعیتی دو سیستم‌ حقوقی ایران و فرانسه مورد توجه قرار می‌گیرد. 2-2-نحوه پیدایش نسب مبنای تعیین تابعیت یکی از پرسش‌های مهم که می‌تواند در رابطه با نحوه اعمال سیستم خون‌ مطرح شود این است که آیا تنها فرزند ناشی از ازدواج صحیح تابعیت والدینش‌ را می‌گیرد یا اینکه سیستم خون در مورد فرزندان خارج از رابطه ازدواج و به- عبارتی نامشروع نیز قابل اعمال می‌باشد؟ در حقوق ایران بند 2 ماده 679 قانون مدنی مقرر می‌دارد:«کسانی که پدر آنها ایرانی است اعم‌از اینکه در ایران یا در خارجه متولد شده باشند»ایرانی‌ محسوب می‌شوند. ,25 fevrier 1956,Revue critique de droit international prive?,1957 273,5 mars 1957,Bulletin des arrest de la Ciur de cassation(chambers civiles),n. حسب بند 5 ماده 679 قانون مدنی ایران مورد دیگری از سیستم خاک‌ پیش‌بینی و مقرر شده است:«کسانی که در ایران از پدری که تبعه خارجه است‌ بوجود آمده و بلافاصله پس از رسیدن به سن 81 سال تمام یک سال دیگر در ایران اقامت نموده باشند[تبعه ایران محسوب می‌شوند]والا قبول شدن آنها به‌ تابعیت ایران بر طبق مقرراتی خواهد بود که مطابق قانون برای تحصیل تابعیت‌ ایران مقرر است»."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.