Skip to main content
فهرست مقالات

سال نو سر فصل نو

نویسنده:

(4 صفحه - از 44 تا 47)

کلید واژه های ماشینی : روشن‌فکری مذهبی ، الهامی ، عنصر تاریخی متون دینی ، دینی ، رویکرد ، هرمنوتیکی ، حقوق ، مورد روشن‌فکری مذهبی ، وظایف روشن‌فکری مذهبی ، تاریخی

مقاله در مورد روشن‌فکری مذهبی است. ابتدا دستاوردهای عملی و نظری آن‌را، از دهه 40 تا کنون بررسی و سپس چالشهای پیش رو و وظایف روشن‌فکری مذهبی را برای آینده برمی‌شمرد. نویسنده معتقدند، اینک به جای رویکرد پدیدارشناختی، هرمنوتیکی، اجتهادی حقوقی با متون باید از رویکرد جدید تاریخی ـ الهامی که در آن عنصر تاریخی متون دینی از عناصر الهامی آنها جدا شده است استفاده گردد و تنها عنصر الهامی برای شرایط امروز بازسازی شود.

خلاصه ماشینی:

"اما اکنون و در شرایط حاضر به نظر می‌رسد که، روشن‌فکری مذهبی در سیر پروژه و پارادایم (تقلیل مرارت و تقریر حقیقت) خویش، به پایان یک سرفصل تاریخی و آغاز فصلی دیگر رسیده است. وجوه تاریخی مورد تحلیل تاریخی قرار گرفته و از وجود الهامی آنها جدا می‌گردد و تنها آموزه‌های الهامی به عنوان آموزه‌هایی فرارونده و مربوط به ابعاد ماندگار و انسانی جوامع است بسان قوانین طلایی اخلاقی اجتماعی، مبنایی برای پیروزی و الهام اخذ می‌کردند. اما معجزه‌ای که نویسنده مدعی است روشن‌فکری مذهبی در دهه 40 و 50 داشته است، یعنی هموار کردن راه دموکراتیزاسیون جامعه و کاهش هزینه آن، مدعایی بی‌دلیل است. 4. با تعریفی که از روشن‌فکری داده شد، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم اول روشن‌فکر دینی است، هم آورنده علم و حکمت است و بردارنده اغلال و زنجیرها از پای مردمان و همچنین وارثان خاص او امامان علیهم‌السلام و وارثان عام ارث، یعنی عالمان دینی، در این سلک قرار می‌گیرند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.