Skip to main content
فهرست مقالات

فضاسازی برای تولید محتوای مفید در فضای سایبر

(5 صفحه - از 73 تا 77)

کلید واژه های ماشینی : بلاگ، وبلاگ، کاربران، پارسی‌بلاگ، پارسی، وبلاگ‌نویسی، اینترنت، امکانات بخش نظرات وبلاگ، سیستم، مدیران

پدیده وبلاگ در ایران با استقبال و توجه زیادی همراه بوده است. اگر چه اکنون از تب اولیه آن کاسته شده؛ اما به همان نسبت نیز نهادینه شده است. استقبال بسیار کاربران فارسی زبان، توسعه دهندگان وب ایرانی را نیز به ایجاد سرویس‌های ساخت و مدیریت وبلاگ واداشته است. سرویس‌دهنده‌های خدمات وبلاگ، این امکان را در اختیار کاربران اینترنت قرار می‌دهند که بتوانند یادداشت‌های روزانه خود را به صورت آنلاین، بر روی اینترنت ثبت کرده، اجازه دهند دیگران از این نوشته‌ها استفاده کنند. در حال حاضر 5 پایگاه بزرگ ارائه دهنده خدمات رایگان وبلاگ‌نویسی به زبان فارسی فعالیت می‌کنند که هر یک نقاط ضعف و قوت خاصی دارند و هر یک طرفدارانی برای خود جمع کرده‌اند. این ابزارها نیز، چون ابزارهای خارجی، از نظر چارچوب کار و عوامل اصلی مانند هم هستند و تنها از نظر امکانات جانبی، سرعت، جذابیت و مواردی از این قبیل، تفاوتهایی دارند با هم دارند. این مقاله با اشاره به موقعیت هر یک از این ابزارها در ایران به طور خاص، به بیان برخی ویژگی های متمایز کننده پارسی بلاگ خواهد پرداخت.

خلاصه ماشینی:

"درباره زمینه‌های فعالیت این پایگاه‌ها مرز مشخصی وجود ندارد؛ لیکن پارسی‌بلاگ، با توجه به نوع طراحی و امکانات (اعلان اوقات شرعی، احادیث بزرگان و امامان دین و قوانین و مقرراتی که در این مورد تدوین کرده و نیز نحوه عضوگیری خاص آن که تنها از طریق معرفی‌نامه قابل ثبت است) نشان داده است که بیشتر از سایر موارد به نشر مطالب دینی و مذهبی تمایل دارد. تصویر صفحه خانگی پایگاه میهن‌بلاگ پارسی‌بلاگ(11) پارسی‌بلاگ که از مرداد 1383 کار خود را آغاز کرده است، از لحاظ امکانات، تقریبا بیشتر امکانات سیستم‌های مذکور را داراست، به علاوه امکانات بسیار زیاد و کارآمدتری نیز دارد که سیستم‌های دیگر فاقد آنها است. در این بخش که تقریبا همه سیستم‌های مشابه یادشده به دلایلی چون بالا بردن امنیت سیستم، حتی اجازه انتخاب آن را از کاربران خود سلب کرده‌اند، پارسی‌بلاگ ابزار بسیار مناسبی برای ویرایش متن، رنگی کردن، تغییر موقعیت نوشته ها از نظر چینش در سطر(چپ چین و راست چین و وسط چین شدن)، کلفت (Bold) کردن نوشته ها و حتی لینک دادن به نوشته، علاوه بر امکان درج شکلک و ... با توجه به ویژگیهایی که درباره سرویس وبلاگ نویسی پارسی بلاگ گفته شد به نظر می‌رسد، این سرویس با امکانات ویژه‌ای که برای انتشار مطالب مذهبی و دینی قرار داده است، مانند درج سخنان بزرگان به جای تبلیغات، اعلام وقت اذان، تاءکید موارد دینی و امنیت نسبتا بالا از طریق سیستم عضوگیری خاص و..."

صفحه: از 73 تا 77