Skip to main content
فهرست مقالات

کثرت گرایی دینی

نویسنده:

(3 صفحه - از 43 تا 45)

کلید واژه های ماشینی : دین ، معنای زندگی مسالمت‌آمیز پیروان مذاهب ، انگیزه‌های طرح پلورالیزم دینی ، پلورالیزم دینی ، توحید ، پلورالیزم دینی به معنای زندگی ، دین حق و انگیزه‌های طرح ، کثرت‌گرایی دینی ، قرائتهای ، اسلام

در این مقاله پس از تبیین واژه «پلورالیزم دینی»، به سیر تاریخی آن و وجود این اندیشه در شرق و غرب پرداخته شده است. همچنین پس از ذکر مقدماتی مانند معنای دین و شریعت و دین حق و انگیزه‌های طرح پلورالیزم دینی، بررسی قرائتهای مختلف پلورالیزم دینی آغاز شده و پلورالیزم دینی به معنای زندگی مسالمت‌آمیز پیروان مذاهب و ادیان با یکدیگر مورد پذیرش عقل و خرد و دین و اسلام معرفی شده است و این مطلب را دلیل بر صحه‌نهادن همه عقاید ندانسته است.

خلاصه ماشینی:

"همچنین پس از ذکر مقدماتی مانند معنای دین و شریعت و دین حق و انگیزه‌های طرح پلورالیزم دینی، بررسی قرائتهای مختلف پلورالیزم دینی آغاز شده و پلورالیزم دینی به معنای زندگی مسالمت‌آمیز پیروان مذاهب و ادیان با یکدیگر مورد پذیرش عقل و خرد و دین و اسلام معرفی شده است و این مطلب را دلیل بر صحه‌نهادن همه عقاید ندانسته است. 2. توجیه مطالب ناموزون کتاب مقدس: پلورالیزم دینی با طرح «گوهر و صدف دین»، این اختلافها را بی‌اهمیت تلقی می‌کند و گوهر دین را متحول‌شدن شخصیت انسان و گزاره‌های دینی را در حکم صدف دین که برای حفظ گوهر پدید آمده است می‌داند و لذا نباید آموزه‌های دینی را مانند نظریه‌های علمی نگریست و در صدق و کذب آنها گفتگو نمود و مادامی که این آموزه‌ها در تحول شخصیت ما مؤثر است از احترام خاصی برخوردارند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.