Skip to main content
فهرست مقالات

سنت و تجدد

نویسنده:

(4 صفحه - از 56 تا 59)

کلید واژه های ماشینی : سنت ، انواع مواجهه سنت و تجدد ، سنت و تجدد ، طرح ناتمام سنت استدلال بازسازی ، بررسی مفهومی سنت و تجدد ، روانکاوی هابرماس و واسازی دریدا ، استدلال بازسازی و روانکاوی هابرماس ، سنت استدلال بازسازی و روانکاوی ، طرح ناتمام سنت مبادرت ، مواجهه سنت و تجدد اشاره

این مقاله ابتدا به بررسی مفهومی سنت و تجدد می‌پردازد و سپس به انواع مواجهه سنت و تجدد اشاره می‌نماید و در نهایت به مبحث طرح ناتمام سنت مبادرت می‌ورزد. در بررسی سنت، چهار برداشت از سنت ارائه می‌شود و همچنین در بیان انواع مواجهه سنت و تجدد، پنج نوع انتقادی، انتقالی، تطبیقی، تلفیقی و راهبردی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در بخش نهایی یعنی طرح ناتمام سنت استدلال بازسازی و روانکاوی هابرماس و واسازی دریدا و همچنین شیوه برخورد با سنت طرح می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"در بررسی سنت، چهار برداشت از سنت ارائه می‌شود و همچنین در بیان انواع مواجهه سنت و تجدد، پنج نوع انتقادی، انتقالی، تطبیقی، تلفیقی و راهبردی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در بخش نهایی یعنی طرح ناتمام سنت استدلال بازسازی و روانکاوی هابرماس و واسازی دریدا و همچنین شیوه برخورد با سنت طرح می‌گردد. رابطه حاکم بر این مواجهه با دوگانه «ارتجاع ـ نوگرایی» شناخته می‌شود که در آن فرایند توسعه غربی، الگویی جهانی است که باید به عنوان قانون کلی در همه کشورها اجرا شود، ولی این نوع یکسان‌انگاری با موانعی چون حکومتهای توتالیتر، پوپولیستی نظامی که هیچ شباهتی با دموکراسی پارلمانی نداشتند برخورد کرد. با استفاده از الگوی سه‌گانه واسازی، روانکاوی، بازسازی می‌توان از این نیز فراتر رفت و ادعا کرد که «طرح نابه‌تمام سنت» نه تنها باززایی و بازاندیشی سنت بلکه باززایی تجدد است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.