Skip to main content
فهرست مقالات

ملاحظاتی پیرامون دین و دموکراسی

نویسنده:

(4 صفحه - از 43 تا 46)

کلید واژه های ماشینی : دموکراسی ، دموکراسی ، دین ، حق حکومت و منشأ مشروعیت ، مشروعیت ، ولایت مشاع بشری ، دین و دموکراسی ، حق ، مسأله حق حکومت ، نظریه‌های دموکراسی

در مسأله حق حکومت و منشأ مشروعیت، دو گرایش مطرح بوده است: گروهی به ولایت مشاع بشری مبتنی بر قرارداد و گروه دیگری به ولایت مشروع الاهی مبتنی بر وحی، معتقد هستند. دیدگاه اول که همان نظریه‌های دموکراسی است، مورد نقدهای گوناگونی، بویژه در مغرب زمین، قرار گرفته است. البته دموکراسی مدل‌های گوناگونی دارد که مدل دموکراسی لیبرال با اندیشه دینی ناسازگار است.

خلاصه ماشینی:

"اشکال دوم که بیشتر فقهی است، این است که اگر منشأ مشروعیت سلطه و حکومت فقط اراده و انتخاب انسان‌ها باشد، در فرهنگ دینی و ادبیات سیاسی ـ اسلامی باید آن را «وکالت» نامید و نه «ولایت». برای نمونه، در اشکال دوم مفروض گرفته‌اند که حکومت در عصر غیبت لزوما در قالب «ولایت» است، حال آنکه این موضوع در مسأله دین و دموکراسی خود محل نزاع و گفت‌وگوست و طرفداران دموکراسی و نظریه وکالت غالبا از پذیرش نظریه ولایت در عصر غیبت تن می‌زنند. یا مثلا ایشان در اشکال سوم پیشاپیش پذیرفته‌اند که حکومت نیز همچون قضاوت از شؤون و اختیارات مردم نیست و از این رو آنها نمی‌توانند این امور را به حاکمان وکالت دهند، حال آنکه اگر چنین ادعایی پذیرفته باشد، دیگر بحث از مقایسه دین و دموکراسی چندان معنایی ندارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.