Skip to main content
فهرست مقالات

دین و دولت در اندیشه بازرگان

نویسنده:

(3 صفحه - از 64 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : دین ، بازرگان ، مرگش رویکرد حداکثری به دین ، سال پیش‌از مرگش رویکرد ، رویکرد ، سیاسی ، دموکراسی ، دموکراسی ، رویکرد مرحوم بازرگان به دین ، دولت در اندیشه بازرگان

بازرگان تا چند سال پیش از مرگش رویکرد حداکثری به دین داشت و در چند سال اخیر به رویکرد حداقلی گرایید و هدف دین را منحصر در خدا و آخرت دانست. افراط و تفریط در اندیشه او ریشه در نگرش پراگماتیستی [ = فایده‌گرایی[ او نسبت به دین و موضع تدافعی او برای توانمند نشان دادن دین در مقابل منکران دین یا مدعیان ناکارآمدی دین در دوران جدید بوده است.

خلاصه ماشینی:

". » به نظر می‌رسد که مرحوم بازرگان در سال‌هایی که مشغول تدوین دیدگاه حداکثری خود نسبت به دین بود، با توجه به شرایط خاص آن دوره (به‌خصوص دوره دین‌گریزی بسیاری از نسل جوان و تحصیل‌کردگان)، بیش از همه چیز دغدغه نشان دادن جنبه فایده‌رسانی دین در امور زندگی مادی را داشته است تا نشان دهد که دین حقیقتا تمام مسائل زندگی را در خود دارد که این امر تا حدود زیادی تحت تأثیر مکتب پراگماتیستی امثال جان دیویی و... 2. نویسنده علی‌رغم آنکه نشان می‌دهد که دیدگاه بازرگان در هر دو مرحله ریشه در اندیشه‌های فلسفی و اخلاقی غرب دارد، اما در مقام چاره‌اندیشی به روشنفکران دینی پیشنهاد می‌کند که: «آنها قبل از هر چیز باید انتظار خویش از دین و فلسفه دین را مطرح می‌کردند و از منظر برون‌دینی به قضایا می‌پرداختند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.