Skip to main content
فهرست مقالات

مشکلات دین داری در دنیای جدید

نویسنده:

(5 صفحه - از 20 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : دین، مشکلات دین‌داری در دنیای جدید، مشکل، ماتریالیسم روش‌شناختی، مادی، استدلال‌گرایی، انسان، تعبدگرایی، خدا، ادیان و مذاهب

در این مقاله به چهار مشکل اساسی دین‌داری در دوران جدید اشاره شده و نویسنده در پایان هر بخش به اختصار راه حل‌های مورد نظر خود را ارائه کرده است.

خلاصه ماشینی:

"گوناگون، 19/11/81 چکیده: در این مقاله به چهار مشکل اساسی دین‌داری در دوران جدید اشاره شده و نویسنده در پایان هر بخش به اختصار راه حل‌های مورد نظر خود را ارائه کرده است. استجابت دعایی، شفای مریضی، وقوع یک حادثه بسیار نامحتمل و خوشایند، یا عدم وقوع حادثه‌ای بسیار نامحتمل ولی بدآیند، اینها همه را دلیل آن می‌دانند که دستی از عالم غیب در کار است، ولی اگر شما به این ماتریالیسم روش‌شناختی قائل باشید باید بگویید چه خدا باشد و چه نباشد، عوالم بالایی در کار باشد یا نباشد، به هر حال این مریضی پدیده‌ای است مادی و رفع آن نیز علتی مادی داشته یا دارد. مشکل تئوریک این است که اگر بنا باشد مکتب‌های متعارض و رقیب بخواهند صدق دعاوی خود را در زندگی پس از مرگ نشان دهند، ما تا در دنیا هستیم نمی‌فهمیم حق با کدام مکتب است؛ چراکه همه مکتب‌ها می‌گویند «پس از مرگ می‌فهمید که حق با ماست»، و ما که هیچ کدام به عالم پس از مرگ نرفته‌ایم از لحاظ نظری هیچ‌گاه پیش از مرگ نخواهیم دانست که حق با کدام مکتب است و کدام مکتب بر حق نیست. اما به لحاظ پراگماتیک و عملی نیز مشکلی وجود دارد، و آن اینکه تمام آن مکتب‌ها و مسلک‌ها آمده‌اند تا «من» انسان را نجات بدهند، و اگر این نجات را به بعد از مرگ منتقل کنیم در واقع نقد را به امید نسیه‌ای که معلوم نیست در کار باشد یا نباشد رها کرده‌ایم."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.