Skip to main content
فهرست مقالات

استبداد روشن فکری

مصاحبه شونده:

(7 صفحه - از 52 تا 58)

کلید واژه های ماشینی : روشن‌فکری ، پیمان نقد جریان روشن‌فکری ضروری ، نقد ، استبداد ، جریان روشن‌فکری از نقد گریزان ، جریان ، تولید اندیشه ، اجتماعی ، ایمان ، پیمان جریان روشن‌فکری ایران

به نظر آقای پیمان نقد جریان روشن‌فکری ضروری است و موجب پیشرفت آن می‌شود. از نظر ایشان جریان روشن‌فکری از نقد گریزان است؛ زیرا تولید اندیشه ندارد و در عمل نیز نمی‌تواند به آنچه می‌گوید پای‌بند باشد و سخت خودمحور است و برای کسب قدرت تلاش می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"از نظر ایشان جریان روشن‌فکری از نقد گریزان است؛ زیرا تولید اندیشه ندارد و در عمل نیز نمی‌تواند به آنچه می‌گوید پای‌بند باشد و سخت خودمحور است و برای کسب قدرت تلاش می‌کند. آیا صرف آگاهی نسبت به خود و پیرامون نشان روشن‌فکری است؟ روشن‌فکر نگاهی تاریخی به وقایع دارد، به این معنا که آنچه را که امروزه شاکله فردی، اجتماعی و فرهنگی ما را شکل می‌دهد، زاده یک سلسله تحولات و رویدادهایی می‌داند که در گذشته رخ داده، بنابراین شناخت جامعه فعلی و وضعیت موجود، جز از راه شناخت تاریخ و سرگذشتی که پشت سر گذاشته مقدور نیست. از همان ابتدای مشروطیت که شاهد ظهور روشن‌فکری به صورت نوین آن در جامعه ایرانی هستیم، روشن‌فکران ما به دلایلی قابل توضیح، به جای جست‌وجو و فهم حقیقت ذهن و نیروهای فکری و توان عقلی خود، به ترجمه و اقتباس از منابع دیگران اکتفا کردند؛ یعنی اندیشه‌های تولید شده توسط دیگران را گرفتند و آنها را به زبان فارسی ترجمه و توضیح یا تبلیغ کردند. ولی همین اشخاص در تعامل اجتماعی با دیگران، برخی از مهم‌ترین اصول و ارزش‌های اخلاقی را نادیده می‌گیرند؛ در قضاوت و داوری رعایت حق و انصاف را لحاظ نمی‌کنند؛ در پذیرش و بیان حقیقت تعهد و صداقت و صراحت لازم را نشان نمی‌دهند؛ به این دلیل که بیماری خودبرتربینی یا خودمطلق‌بینی، بر ذهن و احساسات و عواطفشان مسلط شده است، گرفتار نوعی غرور کاذب‌اند، به طوری که نمی‌توانند مداراگری را که لازمه تعامل درست انسانی و اجتماعی است رعایت نمایند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.