Skip to main content
فهرست مقالات

دو پیامد جهانی شدن بر زنان

مصاحبه شونده:

(4 صفحه - از 63 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : جهانی‌شدن، زنان، به‌دلیل گسترش فن‌آوری پیشرفته ارتباطات، کشورها تجارت جنسی زنان، پیامد منفی جهانی‌سازی، پیامد جهانی شدن، فن‌آوری پیشرفته اطلاعات، روند، مهم‌ترین پیامد منفی، دولت

حاصل دیدگاه نیره توکلی، در این گفت‌وگو، این است که مهم‌ترین پیامد منفی جهانی‌سازی، پیامدهای اقتصادی آن است که بر زنان نیز تأثیرات عمیقی نهاده، و موجبات فقیر و بیکاری آنان را فراهم ساخته، و حتی در برخی از کشورها تجارت جنسی زنان را گسترش داده است. وی مهم‌ترین اثر مثبت جهانی‌شدن را برای زنان، شنیده شدن صدای آنان، به دلیل گسترش فن‌آوری پیشرفته ارتباطات، می‌داند. همچنین روند جهانی‌شدن را در ایران تدریجی و کند ارزیابی کرده، در عین حال معتقد است نوعی بی‌تفاوتی و حتی برخورد مثبت نسبت به جهانی‌شدن در ایران به چشم می‌خورد.

خلاصه ماشینی:

"اما کشورهای مالزی، اندونزی، سنگاپور و بسیاری کشورهایی که کارگران خود را برای کار به کره و دیگر کشورها فرستاده بودند، از این بحران بی‌نصیب نماندند. چهره دیگر جهانی‌شدن به این صورت است که شرکت‌های چندملیتی، به صورت متمرکز، تصمیم می‌گیرند چه چیز در چه کشوری تولید شود که به نفع بازارهای جهانی باشد و پس از مدتی تمام انگاره‌های تغذیه مردم را دگرگون می‌کنند. به هر حال در مورد جنبه‌های مثبت جهانی‌شدن برای زنان ایرانی تنها می‌توانیم بگوییم، همان فن‌آوری پیشرفته اطلاعات است. اشاره مباحث مهم و اساسی دیگری در موضوع جهانی‌شدن وجود دارد که نویسنده به آنها اشاره نکرده است: ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شدن؛ اهداف سردمداران و صحنه‌گردانان اصلی جهانی‌شدن؛ تفاوت جهانی‌سازی و جهانی‌شدن و اینکه کدام‌یک در حال وقوع است؛ برنامه‌های اساسی که متولیان جهانی‌سازی، آن را دنبال می‌کنند؛ پیامدهای جهانی‌سازی برای زنان به ویژه در خانواده؛ دین و جهانی‌شدن."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.