Skip to main content
فهرست مقالات

نحوه صرف وقت زنان روستایی

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 31 تا 60)

کلیدواژه ها :

نیروی انسانی ،زنان ،زنان روستایی ،اوقات فراغت ،فعالیتهای اجتماعی

کلید واژه های ماشینی : زنان، صرف وقت زنان روستایی، صرف، زنان روستایی، صرف وقت زنان روستای دونا، تولید، فعالیتهای زنان در روستای دونا، مولد، زنان روستای دونا، اوقات بیداری زنان روستای دونا

زنان روستایی بخش قابل توجهی از وقت و انرژی خود را در قالب تعهدات خانوادگی صرف فعالیتهایی می‌کنند که غالبا در محاسبات تولید و درآمد ملی نادیده گرفته می‌شود. عمده‌ترین بازتاب این نادیده‌انگاری در افزایش نابرابری و کاهش بهره‌مندی آنها از منابع دیده میشود. هدف از انجام این بررسی شناخت انواع فعالیتهای زنان در روستای دونا، از توابع استان مازندران، و ترسیم الگوی تخصیص وقت به هر یک از این فعالیتهاست. مطالعة حاضر با بهره‌گیری از روش پژوهش کیفی در مدت چهار فصل از سال 1381 صورت گرفته است. نتایج پژوهش نشان می‌دهد زنان مورد مطالعه بیش از دو سوم اوقات بیداری خود را صرف فعالیتهای تولیدی می‌کنند. این رقم به طور متوسط برابر10 ساعت و 26 دقیقه در شبانه‌روز است. همچنین این زنان به طور متوسط در شبانه‌‌‌روز حدود 17 دقیقه وقت به نظافت، درمان و اوقات فراغت خود اختصاص می‌دهند و آموزش و مطالعه در الگوی صرف وقت آنها جایی ندارد.

خلاصه ماشینی:

"براساس یافتههای پژوهش، زنان روستای دونا در طول سال به طور متوسط حدود 10 ساعت و 4 دقیقه در شبانه روز، یعنی 65 درصد اوقات بیداری خود را صرف کار مولد می‌کنند. این گروه از فعالیتها، که شامل زراعت، دامداری، فرآوری دامی و زراعی و همچنین برخی مشاغل خدماتی می‌شود، در طول سال میانگین حدود 4 ساعت و 25 دقیقه (7/27 درصد) اوقات بیداری زنان روستای دونا را به خود اختصاص می‌دهد. اوقات فراغت اوقات فراغت زنان مورد مطالعه در روستای دونا، به ترتیب بیشترین میزان تخصیص وقت، به تماشای تلویزیون، خواندن نماز، شرکت در مناسک دینی، برقراری مناسبات اجتماعی، مطالعه، مسافرت و سایر تفریحات اختصاص مییابد و در طول سال به طور متوسط حدود 3 ساعت و 45 دقیقه (5/23 درصد) از اوقات بیداری زنان را اشغال می‌کند. خواندن نماز: فعالیت دیگری که تقریبا بدون استثنا در زندگی همة زنان و دختران مورد مطالعه در دونا مشاهده می‌شود نماز خواندن است که به طور متوسط 56 دقیقه (نزدیک به 4 درصد) از اوقات شبانهروز آنها را به خود اختصاص می‌دهد. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که در فصل تابستان هیچ وقتی به مطالعه اختصاص داده نشده است، در حالی که در فصل زمستان 8/15 دقیقه در شبانهروز صرف این فعالیت شده است که برابر ب 1/1 درصد اوقات بیداری افراد مورد مطالعه است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.