Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی و نقد کتاب جامعه شناسی جنگ و نیروهای نظامی

نویسنده:

(10 صفحه - از 241 تا 250)

کلیدواژه ها :

جنگ ،صلح ،جامعه‌شناسی نیروهای نظامی ،سازمان نظامی ،ارتش ،نظریه‌های جامعه‌شناسی جنگ و صلح ،مسابقه تسلیحاتی

کلید واژه های ماشینی : جنگ ، نقد کتاب جامعه‌شناسی جنگ ، نقد ، کتاب ، جامعه ، جنگ و نیروهای نظامی ، مطالعه پدیده اجتماعی جنگ ، اجتماعی ، پدیده اجتماعی جنگ و سازمان ، مقاله کتاب جامعه‌شناسی جنگ

در این مقاله کتاب جامعه‌شناسی جنگ و نیروهای نظامی، نقد و بررسی شده است.این کتاب به مطالعه پدیده اجتماعی جنگ و سازمان نظامی می‌پردازد.گذشته از ویژگی‌های مثبت کتاب چون این اثر در معرض استفاده مداوم دانشجویان علوم اجتماعی قرار دارد، لازم است مورد توجه و نقد قرار گیرد.این گزارش با معرفی اجمالی اثر آغاز و سپس به صورت شکلی و محتوایی به نقد و بررسی آن می‌پردازد.در پایان پیشنهادهایی نیز ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

"بیش از 50 سال از عمر جامعه‌شناسی جنگ نمی‌گذرد و در این مدت ادبیات مربوط به جامعه‌شناسی جنگ و نیروهای نظامی به رغم اهمیتی که در علوم اجتماعی دوره معاصر پیدا کرده است بویژه در کشورهای در حال توسعه گسترش مناسبی نداشته و کمتر در مجامع علمی و سیاست‌گذاری مورد توجه و مداقه قرار گرفته است. این حوزه ویژگی‌های جامعه قبل و بعد از جنگ را مطالعه می‌کند و علل پیدایش‌ نیروهای نظامی و تحول سازمان ارتش را مورد تحلیل قرار می‌دهد. این کتاب برای دانشجویان رشته جامعه‌شناسی(علوم اجتماعی)در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس جامعه‌شناسی جنگ و نیروهای نظامی به ارزش دو واحد تدوین شده است. 2-در مقدمه کتاب ادعا شده که ریشه‌ها و علل جنگ از دید روانشناسان، سیاستمداران، اقتصاددانان و حقوق‌دانان در فصل سوم بخش اول کتاب بررسی خواهد شد، اما در متن کتاب چنین چهارچوب منسجمی به چشم نمی‌خورد بلکه بحث‌های پراکنده‌ای در قالب جنگ و اندیشه نظامی در تفکرات صاحبنظران جهان و دیدگاه‌های مختلف درباره جنگ ارائه شده است. از آنجا که بومی کردن تئوری‌های جامعه‌شناسی جنگ در جامعه ایران امری ضروری می‌باشد، کندوکاو در آثار منتشره در این باره لازم به نظر می‌رسد و کتاب جامعه‌شناسی جنگ و نیروهای نظامی بنا به ضرورت‌های فوق تألیف شده اما کاستی‌هایی در آن وجود دارد که برای بازنگری و اصلاح کاستی‌ها و بهبود کیفی اثر در چاپ‌های احتمالی آتی پیشنهادات زیر ارائه می‌شود: 1-چهارچوب نظری تدوین و نگارش کتاب اصلاح شود مباحث در یک قالب مشخص و منطقی سازماندهی گردد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.