Skip to main content
فهرست مقالات

شکاف قومی و اضمحلال حزب دموکراتیک خلق افغانستان

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 100 تا 115)

کلیدواژه ها :

افغانستان ،احزاب سیاسی ،شکاف قومی ،حزب دموکراتیک خلق

کلید واژه های ماشینی : اضمحلال حزب دموکراتیک خلق افغانستان ، افغانستان ، حزب ، قومی ، پشتو ، پشتون ، سیاسی ، شکاف قومی ، شکاف‌های قومی پشتون ، ناسیونالیسم

شکاف قومی در تحولات سیاسی جوامع،در جامعه‌شناسی سیاسی اهمیت‌ زیادی دارد.در مقاله حاضر،تلاش شده تا اضمحلال حزب دموکراتیک‌ خلق افغانستان،تحت تأثیر این شکاف،بازخوانی و توصیف شود. تحولات سیاسی و اجتماعی افغانستان،تحت تأثیر شکاف قومی در این‌ کشور شکل می‌گیرند.شکاف‌های قومی پشتون-فارس،پشتون-هزاره و پشتون-ازبک،از جمله این شکاف‌ها هستند.این شکاف‌ها که در متن‌ جامعه افغانی و در میان اقوام مختلف آن وجود دارد،آثار شگرفی بر حزب‌ دموکراتیک خلق داشته و یکی از عوامل اصلی ناکامی و اضمحلال آن بوده‌ است.

خلاصه ماشینی:

"شکاف قومی و اضمحلال حزب دموکراتیک خلق افغانستان تحولات سیاسی و اجتماعی افغانستان،تحت تأثیر شکاف قومی در این‌ حزب دموکراتیک خلق افغانستان چنین سرنوشتی داشته است. این نوشتار در پی آن است تا نقش شکاف‌های قومی را در اضمحلال‌ آیا شکاف‌های قومی در اضمحلال حزب دموکراتیک خلق افغانستان نقش داشته‌اند؟ج)فرضه اصلی شکاف‌های قومی در افغانستان در اضمحلال حزب دموکرتیک خلق نقش اساسی‌ 2. آشنایی با نقش شکاف‌های قومی در تحولات سیاسی و اجتماعی جوامع. حزب سیاسی مرکب از گروهی از شهروندان کم‌وبیش سازمان یافته است که به‌ قومی در نوشتار حاضر،«گروهی از افراد است که خود را اجتماع متمایزی می‌دانند. اشتراکند و معمولا در برابر اعضای گروه‌های قومی دیگر احساسات منفی و خصمانه دارند. کلی جامعه‌شناسی سیاسی این است که زندگی در هر کشوری به شیوه‌های گوناگون، شدند که این امر به سیاسی‌تر شدن شکاف قومی در افغانستان انجامید. این نمونه‌ها به خوبی وجود شکاف عمیق پشتون-فارس در افغانستان را نشان می‌دهد که‌ 4این عوامل سبب شد،تا شکاف قومی میان اقوام پشتون و 1شکاف‌های قومی در حزب دموکراتیک خلق افغانستان کوچک‌تر شد،در مسأله قومیت و یا شکاف قومی نهفته است. جامعه افغانی شکاف‌هایی میان اقوام مختلف به وجود آمد که این شکاف‌ها در طرز تلقی و 1در این کنگره برای اولین بار بروز شکاف میان اعضای پشتوزبان و فارس‌ موارد فوق گویای این مطلب است که شکاف قومی،مانع فهم راستین مارکسیسم در پدیده‌ها براساس تمایلات قوم مدارانه از دیگر آثار شکاف قومی در جامعه است. شخصی و مکرر میان سران این حزب را نیز براساس همین دیدگاه می‌توان تفسیر کرد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.