Skip to main content
فهرست مقالات

رشد اقتصادی و همگرایی منطقه ای در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (26 صفحه - از 155 تا 180)

کلیدواژه ها :

همگرایی مطلق و شرطیB ،همگرایی Q ،درونزایی خلق سپرده های دیداری ،مدل رشد نئوکلاسیک

Economic growth ،convergence ،Regional convergence ،beta ،Sigma ،Demand Deposits

کلید واژه های ماشینی : همگرایی ، مدل رشد نئوکلاسیک ، رشد ، نرخ رشد تولید سرانة ، نرخ رشد تولید سرانه ، تولید سرانه ، تابع تولید مدلهای رشد نئوکلاسیک ، نرخ رشد سپرده‌های دیداری سرانة ، سپرده‌های دیداری سرانه ، سپرده‌های دیداری سرانة اسمی

با توجه به فرض همگن بودن از درجه یک تابع تولید مدلهای رشد نئوکلاسیک، یکی از فرضیه های استخراج شده از این مدل فرضیه همگرایی است. در شکل مطلق آن فرضیه همگرایی، ادعا می کند که اگر کشورها یا مناطق مختلف سطح تولید سرانه تعادلی بلندمدت ویکسانی درچارچوب مدل رشد نئوکلاسیک داشته باشند، کشورها یا مناطق دارای تولید سرانه پایین تر دارای نرخ رشد تولید سرانه بالاتری هستند. شکل شرطی این فرضیه ادعا می کند کشورهای دورتر از سطح تولید سرانه بلند مدت خود دارای نرخ رشد تولید سرانه بالاتری هستند و بدین ترتیب عواملی که سطح تولید سرانه بلند مدت راتعیین می کنند می توانند بر روی نرخ رشد انتقالی تاثیر بگذارند و در نتیجه کشورها یا مناطق دارای تولید سرانه پایین تر الزاما دارای نرخ رشد بالاتری نیستند. در مقاله حاضر پیشبرد اصلی آن است که به دلیل فقدان داده های GDP برای مناطق یا استان های ایران، با استفاده از نظریه خلق درونزای سپرده های دیداری به طرح آزمونی برای همگرایی مناطق یا استانهای ایران پرداخته شده است. شواهد تجربی حمایت چندانی از همگرایی منطقه ای در ایران نمی کند.

خلاصه ماشینی:

"اما از آنجا که کشورها از جهت پارامترهای مدل رشد تفاوت دارند تولید سرانة بلند - Absolute or Unconditional /- Convergence مدت آنها نیز متفاوت است و الزاما کشور دارای تولید سرانة پایین‌تر نرخ رشد تولید سرانة بالاتری نخواهد داشت، اما باز هم کشور یا منطقه‌ای که از تولید سرانة بلندمدت خود دورتر است، نرخ رشد تولید سرانة بالاتری خواهد داشت که این شکل فرضیه را همگرایی شرطی 1 می‌نامند. از آنجا که توصیه شده است برای آزمون همگرایی به شکل فوق از روش متغیر ابزاری استفاده شود و غالبا متغیر تولید سرانه با یک دوره وقفه به عنوان متغییر ابزاری بکار رفته است، در اینجا نیز در سطر دوم نرخ رشد متوسط سپرده‌های دیداری سرانه اسمی طی دوره 79-1370 یعنی70 Agndd بر روی مقدار سپرده‌های دیداری سرانه اسمی در سال 1369 برازش شده است. در سطرسوم جدول 1 نیز علاوه بر مقدار اولیه سپرده‌های دیداری سرانه اسمی دو متغیر منطقه‌ای دیگر که اطلاعات آنها در دسترس بوده است در رگرسیون لحاظ شده‌اند که 69I L R نرخ بیسوادی در سال 1369 برای هر استان و 69 PPS نسبت دانشجوبه جمعیت استان در سال 1369می‌باشد، که به عنوان متغیرهایی برای انعکاس سرمایه انسانی استانها و اثر آن برروی نرخ رشد در نظر گرفته شده‌‌اند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.