Skip to main content
فهرست مقالات

ایمان گرایی و فلسفه ویتگنشتاین

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (22 صفحه - از 159 تا 180)

کلید واژه های ماشینی : ویتگنشتاین ، دین ، بازی‎های زبانی ، مفاهیم مشترک میان بازی‎های ، نگرش ، داوری ، میان بازی‎های گوناگون زبانی ، بازی‎های گوناگون زبانی ، دیدگاه ، معنا

.نویسنده در این سطور به بیان دیدگاه فلسفی و دینی ویتگنشتاین** و پیوند آن‌ها با یک دیگر می‌پردازد. در این باره وی نخست رویکرد فلسفی متقدم ویتگنشتاین را بیان کرده؛ سپس بطور گسترده‌تر دیدگاه متأخر وی و پیوند مفاهیم (بازی‌های زبانی) و (صور حیات) با دیدگاه ایمان‌گرایانه و غیر معرفت‌بخش او و پیروانش را عرضه داشته است. مترجم در انتها برای ارزیابی آرای ویتگنشتاین بابی گشوده، و مولفه های فلسفی نگرش دینی او را برشمرده و ملاحظاتی بر ان افزوده است.

خلاصه ماشینی:

"چنان که اخیرا در مطالعات دربارة زندگی ویتگنشتاین روشن شده, او به واقع در آن زمان معتقد بوده است که ما در عبارات روشن دربارة جهان تجربی یا در عبارات ضرور در بارة منطق فقط باید از زبان تک‌معنا استفاده کنیم؛ اما او به طور قطع معتقد بود که آن چه بیشترین اهمیت را داشتند ( اخلاق, زیبایی‌شناسی, و دین عرفانی ) باعث شدند تا زبان تجربی، اهمیت خود را از دست بدهد. نتیجة مؤلفه‌های فوق ویتگنشتاین با تکیه به مؤلفه‌های پیشین معتقد است که به دلیل فقدان مفاهیم مشترک و عدم دستیابی به معیارهای داوری مشترک میان بازی‌های گوناگون زبانی، آن‌ها از یک دیگر جدا هستند و هر یک تابع قواعد خاص خود است و امکان داوری مشترک در بارة همة بازی‌های زبانی با معیارهای مشترک وجود ندارد. وقتی به کار‌گیری هر گونه مفهوم مشترکی میان بازی‌های زبانی غیر ممکن باشد، هیچ گونه داوری مشترکی برای کل بازی‌های زبانی ممکن نخواهد بود؛ درحالی که طرح خود نظریة ویتگنشتاین مستلزم امکان طرح مفاهیمی مشترک و قابل کاربرد در بازی‌های گوناگون زبانی است؛ مانند واژه‌های زبان, معیار, معنا, کاربرد, مشترک, کارآموزی, فعالیت, معیشت, ترکیب, بازی‌گر, تماشاگر. آیا خود نظریه پردازی‌های ویتگنشتاین، مستلزم بیان اصول مشترکی برای فهم و زبان و ارائة داوری کلی نیست؟ به عبارت دیگر، خود ادعای ویتگنشتاین که (ما نمی‌توانیم داوری و سخنی بیرون از زبان داشته باشیم و هر داوری ارائه دهیم، فقط به درون بازی زبانی خاص محدود است) داوری مربوط به تمام بازی‌های زبانی است، نه بازی زبانی خاص."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.