Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی اجمالی به موضوعات نامه های عین القضات همدانی

نویسنده:

(23 صفحه - از 47 تا 69)

کلیدواژه ها :

عرفان اسلامی ایرانی ،اندیشه‌های عین القضات ،نامه‌های عین القضات ،موضوعات نامه‌ها

کلید واژه های ماشینی : موضوعات نامه‌های عین القضات همدانی ، عین القضات ، نامه‌های عین القضات ، نامه‌های عین القضات همدانی مراسلانی ، مریدان ، عارفی ، نامه‌های عین القضات توجه مخاطب ، ابلیس ، قرآن ، پیر

نامه‌های عین القضات همدانی مراسلانی است که عارفی نابغه و اندیشمند با مریدان، دوستان و بزرگان زمان خود داشته و موضوعات عرفانی،عبادی،اعتقادی،اخلاقی، سیاسی و اجتماعی متعددی را در آنها بازگو کرده است.این اثر ارزشمند نه تنها از نظر ادبی و هنری درخور توجه است،بلکه این عارف استثنایی از جهت طرح اندیشه‌های‌ بزرگ هم اهمیت بسیار دارد که هنوز جای تحقیق فراوانی در این زمینه است.مقالهء حاضر به بررسی مهم‌ترین موضوعات طرح شده در نامه‌های عین القضات پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"نامه‌های عین القضات همدانی مراسلانی است که عارفی نابغه و اندیشمند با مریدان، به بررسی مهم‌ترین موضوعات طرح شده در نامه‌های عین القضات پرداخته است. آثاری که عین القضات در عمر کوتاهش خلق کرده نامه‌های وی است که در حقیقت‌ عشق فراوان عین القضات به رسول الله است. تأکید برلزوم وجود پیر و مراد برای مرید در نامه‌های عین القضات از نکات با اهمیت‌ ارادت به پیر کامل است و دلیل تأکید به این خدمت را این‌گونه بیان می‌کند که:«پیر را است که خود قبلا این راه را طی کرده باشد؛بنابراین سالک باید گوش به فرمان مرد عین القضات معتقد است بنی آدم،ابلیس را به درستی نشناخته‌اند،از این جهت او را عبادی و حقیقت عبادت آدمی مکرر در نامه‌ها به مریدان تأکید شده است. عین القضات مهم‌ترین کار آن است که بدانیم حقیقت عبادت چیست؟«نماز،روزه، عین القضات پیوسته مخاطبان نامه‌ها را به دعا و زیارت مزار پیران راه فرامی خواند و مسائل اجتماعی از مواردی است که در نامه‌های عین القضات توجه مخاطب را چرا که او همواره مرگ را نزدیک به خود احساس می‌کرده،گویا با آن انس و الفتی‌ داشته و همیشه منتظر و چشم به راه آن بوده است. ارادت و هم دلی عین القضات با مرگ تا جایی است که آن را با آخرین سخن پیغمبر زبان‌آوردن ما را به این ایده رهمنون می‌کند که عین القضات عارفی حلاج مشرب‌ »68شگفت این‌که عین القضات خود از فرجام کار خویش آگاه بود چرا که‌ مطالعهء حاضر نشان می‌دهد نامه‌های عین القضات همدانی در حقیقت یک اثر ادبی و"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.