Skip to main content
فهرست مقالات

سبک زندگی و هویت اجتماعی جوانان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (20 صفحه - از 235 تا 254)

کلیدواژه ها :

مصرف ،هویت اجتماعی ،سبک زندگی ،مدرنیته متأخر

کلید واژه های ماشینی : سبک زندگی ، سبک زندگی و هویت اجتماعی ، اجتماعی ، جوانان ، مصرف ، تعیین سبک زندگی جوان طبقه ، زندگی جوانان طبقه متوسط ، هویت اجتماعی ، هویت اجتماعی جوانان ، طبقه متوسط شهری

طرح مسئله: شناسایی هویتهای اجتماعی تلاشی است برای تحلیل الگوهای تکرارپذیر، کنشها و نگرشهای گروهی. هویت اجتماعی در جامعه‌شناسی بر تمایز میان جامعه سنتی و مدرن استوار است. در جوامع سنتی مبنای هویت اجتماعی افراد، ویژگیهای انتسابی آنهاست. اما جوامع مدرن در این باره عمدتا دو پاسخ متفاوت که هر یک بر رویکردهای نظری جداگانه‌ای مبتنی است و به لحاظ زمانی نیز تا حدی نسبت به هم تقدم و تأخر دارند، ارائه می‌دهد. رویکرد اول و قدیمی‌تر، به فعالیت مولد و جایگاه فرد در نظام تولید سازنده هویت اجتماعی توجه دارد و رویکرد دوم و جدیدتر، رفتارهای مصرفی فرد را مبنای شکل‌گیری هویت اجتماعی محسوب می‌کند. رویکرد اول مرتبط با مفهوم طبقه‌ اجتماعی و رویکرد دوم در مفهوم سبک زندگی خلاصه می‌‌شود. روش: این مطالعه به روش دلفی بر جوانان 15 تا 29 سال طبقه متوسط شهری متمرکز بوده و همکاران پژوهش از بین اساتید دانشگاه انتخاب شده‌اند. یافته‌ها: پژوهش حاضر منجر به ارائه 3 شاخص پایه کلی از بین شاخصهای موجود گردید که به دلیل قابل تطبیق بودن با واحد تحلیل، تغییراتی در آنها ایجاد شد. نتایج: هدف کاربردی این مطالعه ارائه معیارهایی دال بر گروه‌بندیهای اجتماعی جدید بر مبنای سبک زندگی در دهه اخیر است که مرزهای هویت را ترسیم می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"از آنجا که تنها نشان دادن تفاوت یا تشابه سبک زندگی در بین طبقات یا گروه‌های مختلف به تنهایی ارزش جامعه‌شناختی چندانی ندارد، لذا نباید سبک زندگی را در زمینه رفتارهایی بررسی کرد که تعیین طبقاتی آن بدیهی است و ثانیا نشان دادن تعیین طبقاتی به شرطی ارزشمند است که این تعیین محصول چیزی فراتر از تفاوت دسترسی طبقات به کالاها یا امکانات باشد پس سؤال اول شکل گرفت که در آن برخی متغیرهای مؤثر بر فرد و یا گروه که بدون شک بر تحقق انتخابهای افراد مؤثر است ذکر شد اما از آنجا که سبک زندگی، سلیقه و انتخاب ذوقی مد نظر بود و سبک زندگی را حاصل اقدام فرد برای رقم زدن زندگی خویش می‌دانیم، پس سؤالاتی در همین جهت مطرح شد. به نظر شما کدام موارد از فضاهای زیر به ترتیب اولویت مطلوبیت و تأثیر بیشتری در تعیین سبک زندگی جوان طبقه متوسط شهری دارد؟ گزینه‌ها خیابان پارک کافی شاپ منزل مهمانیهای دوستانه (Party) رستوران هتل ورزشگاه فرهنگسرا اولویتها 1 2 3 4 5 6 7 8 9 3ـ5) شاخصهای پراکنده در زمینه استفاده از مصرف فرهنگی و فعالیتهای فراغتی به منزله شاخص سبک زندگی، ادبیات گسترده‌ای وجود دارد. ) اولویتها 1 2 3 4 5 6 6) بحث و نتیجه‌گیری با مروری بر یافته‌ها در می‌یابیم که در دهه اخیر فرایند سبک زندگی و هویت اجتماعی و شخصی به سمت گسستن از شالوده‌های ساختاری و تبدیل شدن به فرایندهایی انعکاسی می‌روند البته نه اینکه کسب هویت از طریق نمایش انتخابهای سلیقه‌ای مطلب جدیدی باشد بلکه این کار به‌طور سنتی همیشه انجام می‌گرفته است، اما فقط گروه نخبه کوچکی قادر به تشخیص و به‌کارگیری علایم و نمادهای آن بوده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.