Skip to main content
فهرست مقالات

منطق و عقلانیت

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (10 صفحه - از 11 تا 20)

کلیدواژه ها :

عقلانیت ،سازگاری ،منطق ،برهان خلف

کلید واژه های ماشینی : عقلانیت ، منطق ، سازگاری ، استنتاج ، عقلانیت به معنای سازگاری ، جمله ، منطق و عقلانیت ، صدق ، ناسازگاری ، مجموعه

عقلانیت به معنای سازگاری، ارتباطی مستقیم با استنتاج منطقی دارد. این ارتباط که جنبه صوری منطق را در بر می‌گیرد، اندیشه پنهان در برهان خلف است.

خلاصه ماشینی:

"axiom of choice اگر این اصل را به اصلهای دیگر ـ که پذیرفتن آنها خیلی آسانتر است ـ بیفزاییم مشکلی ایجاد نمی‌شود؟ یعنی آیا این اصل با اصلهای دیگر سازگاری دارد یا اینکه ممکن است تناقضی ایجاد کند؟ در این جا با مسأله سازگاری چند حکم روبه‌روایم و بنا به تعریفی که از منطق کردیم، باید منطق بتواند به این مسأله پاسخ گوید. نکته جالب این است که مسأله سازگاری اصل انتخاب با اصلهای دیگر نظریه مجموعه‌ها، هنگامی طرح شد که چند دهه از تولد منطق جدید می‌گذشت و پایه گذار این نظریه هم بیشتر منطق دانان جدید بودند و در واقع وظیفه آنان بود که به این پرسش پاسخ گویند، اما در میان شگردها و ابزارهای خود، کلیدی برای حل این مسأله نمی‌یافتند تا اینکه کرت گودل(1) در 1983م مسأله را حل کرد. سازگاری و استنتاج منظور از سازگاری چند جمله با هم، این است که صدق هیچ کدام مانع از صدق دیگری نباشد یعنی امکان صدق همه آنها با هم وجود داشته باشد. ناسازگاری و استنتاج دیدیم که در جمله‌های سازگار زیر، جمله آخر نتیجه جمله‌های پیش از آن است: 1) اگر حسن کاشانی است، ریاضیدان است. از این حکم، یک روش کلی و بسیار کارآ برای استنتاج به دست می‌آید: برای بررسی اینکه جمله‌ای نتیجه منطقی چند جمله دیگر است یا نه، نقیض آن جمله را به جای آن قرار می‌دهیم."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.