Skip to main content
فهرست مقالات

اکولوژی اطلاعاتی و نظام اجتماعی

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 5 تا 18)

کلیدواژه ها :

نظام اجتماعی ،محیط ،اکولوژی اطلاعات ،شکاف‌ دیجیالی

کلید واژه های ماشینی : اکولوژی اطلاعاتی، اکولوژی، اکولوژی اطلاعاتی و نظام اجتماعی، اکوسیستم، اکولوژی نظام‌های اطلاعاتی، سیستم، نظام اکولوژیکی، نظام، مفاهیم اصلی در اکولوژی نظام‌های، محیط

محیط از جمله مفاهیم اصلی در اکولوژی نظام‌های اطلاعاتی است که‌ هرگونه تأثیر و تأثر عناصر در بستر آن رخ می‌دهد و منجر به‌ دگرگونی در محیط و نیز در عناصر اطلاعاتی می‌گردد.کلیهء این‌ عناصر و روابط در نظام اکولوژی سبب می‌شود که ویژگی‌هایی‌ چون سیستم بودن.تنوع،هم تطوری،حضور گونه‌های کلیدی،تعلق‌ به محل،و تعامل اکوسیستمی در چنین نظامی پدید آید.شرط لازم‌ برای رشد و توسعهء هر اکولوژی اطلاعاتی توجه همزمان و همسان‌ به همهء این ویژگی‌هاست،به گونه‌ای که غفلت از یکی ممکن است سبب‌ گردد که کلیت نظام اکولوژیکی دچار اختلال یا ناموزونی شود و تورم‌ و یکسویگی ناشی از عدم توازن ه افزایش فاصلهء دیجیتالی در درون‌ سیستم از یک‌سو و در تعامل با اکوسیستم‌های بیرونی،از سوی‌ دیگر،گردد.

خلاصه ماشینی:

"دکتر عباس حریچکیدهمحیط از جمله مفاهیم اصلی در اکولوژی نظام‌های اطلاعاتی است که‌ در اکولوژی اطلاعاتی،افراد-به عنوان اجزاء و عناصر متشکلهء نظام اکولوژیکی- ارزشی خاص یا فن‌آوری ویژه در اکولوژی اطلاعاتی سبب تغییر در عملکردها و طریق است که می‌توان از تحول همزمان و همپا در اکولوژی سخن گفت،و در چنین‌ حالتی است که طبعا کل نظام اکولوژیکی نیز متحول خواهد گردید. اکوسیستم گلخانه‌ای اکوسیستمی است که جدای از محیط واقعی اکولوژیکی به‌ فن‌آوری و کاربران آن مشهود است و سازندگان این پل ارتباطی در صحنه حضور ندارند نیز متأثر از نظام اکولوژیکی ارزشی،فرهنگی و مانند آن است. اما کار به این مرحله ختم نمی‌شود،بلکه کاربران ابزارها نیز مسئول سازگار کردن آنها با بومی بودن از مشخصه‌های مهم اکولوژی اطلاعاتی است. اکولوژی‌های محلی خود داریم که برای ساکنان خارج از این اکولوژی قابل درک و و عناصر و همسویی حرکت جمعی شرط لازم هر اکولوژی اطلاعاتی است و همین‌ جهانی اطلاعات نیز ممکن است،از این دیدگاه،اکولوژی جاهنی تلقی گردد. شرط قرار گرفتن در شبکه‌ای چنین کلان آن است که به درک اکولوژیکی محلی و بومی‌ ساخت‌ها و شرایط لازم برای حضور یا مشارکت در نظام جهانی است. ویژگی‌ها شرط لازم برای شکل‌گیری این نوع اکولوژی است. می‌شود و مهم‌تر اینکه تعامل و رابطهء میان این عناصر وجه غالب و بارز اکولوژی‌ نظران اکولوژی اطلاعاتی را نوعی‌"مدیریت اطلاعات انسان-محور"می‌دانند خود ماست که در حال حاضر تب‌آلودهء فن‌آوری اطلاعاتی و ارتباطی است و می‌بایست‌ تناسب اکولوژیکی جامعهء اطلاعاتی را باید در موزون بودن انداموارهء اکولوژی جست و"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.