Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی وضعیت نمایه سازی و چکیده نویسی در مراکز اطلاع رسانی کشور

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 127 تا 156)

کلیدواژه ها :

ایران ،نمایه سازی ،چکیده‌نویسی ،مراکز اطلاع رسانی ،پایگاه‌هایاطلاعاتی

کلید واژه های ماشینی : نمایه ، اطلاعات ، نمایه‌سازی ، پایگاه‌های اطلاعاتی ، چکیده‌نویسی ، مرکز اطلاعات و مدارک علمی ، خدمات نمایه ، اطلاع‌رسانی ، خدمات نمایه‌سازی ، بررسی وضعیت نمایه‌سازی

این مقاله با بررسی خدمات نمایه سازی و نویسی در45 مرکز ایرانی تولید کننده این خدمات کوشش دارد تصویری از وضعیت فعالیت های نمایه سازی و نویسی کشور را ارائه دهد. بدین منظور امکانات و موانع پیشرفت مراکز دست‌اندرکار فعالیت های نمایه سازی و نویسی، زمینه موضوعی فعالیت ها، نوع پایگاه‌های اطلاعاتی، شیوه و زبان نمایه سازی آنها مورد توجه قرار گرفته است و همچنین از قابلیت‌های مدیران، نمایه سازان و ‌نویسان سخن رفته است. نتایج بررسی حاکی از نبود یا کمبود خدمات نمایه سازی و ‌نویسی در برخی مطالب تخصصی و اندک بودن نمایه‌نامه‌ها و ‌نامه های جاری است. دو مرکز عمومی و هشت مرکز تخصصی نمایه منابع موجود در پایگاه‌های اطلاعاتی خود را منتشر می‌کنند. دو دانشگاه نمایه پایان‌نامه فارغ‌التحصیلان خود و یک مرکز نمایه و متن کامل استانداردها را به صورت پیوسته در دسترس عموم قرار می‌دهند. مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران با انتشار دو نمایه نامه و چهار نامه جاری فعال ترین مرکز در زمینه تولید خدمات نمایه سازی و نویسی است.

خلاصه ماشینی:

"Subramanyam توجه به نقش اطلاعات در تحقیق و توسعه، امروزه خدمات اطلاع‌رسانی اهمیتی بیش از پیش یافته است و مراکز جدیدی در کشور با تأسیس پایگاه‌های اطلاعاتی و سایر خدمات اطلاع رسانی به این مهم پرداخته‌اند تا نتیجه تلاش‌های خود را به صورت نمایه‌نامه و چکیده‌نامه منتشر کنند و در اختیار استفاده کنندگان قرار دهند. در این بررسی وابستگی سازمانی، تاریخ شروع و زمینه موضوعی فعالیت، نوع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشارات و شیوه نمایه‌سازی در مراکز مورد توجه قرار گرفته‌اند و در عین حال از امکانات؛ قابلیت های مدیران، نمایه سازان و چکیده نویسان، زبان نمایه سازی و اصطلاحنامه های مورد استفاده مراکز و همچنین مشکلات، کمبودها،و تنگناهای موجود سخن رفته است. پیشینه پژوهش با مروری بر فهرست مقالات، گزارش تحقیقات، و پایان نامه‌های فارغ التحصیلان دوره‌های کتابداری و اطلاع رسانی مشخص می‌شود که وضعیت خدمات نمایه‌سازی و چکیده نویسی در ایران تاکنون به‌طور جامع مورد بررسی قرار نگرفته است، ولی برخی نویسندگان و پژوهشگران در مقالات، تحقیقات و پایان‌نامه‌های خود به جنبه‌هایی از این موضوع پرداخته‌اند که به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره می‌شود: بخشی از این نوشته‌ها مراکز مدارک، بویژه مرکز مدارک علمی ایران، را مورد توجه قرار داده‌اند. اگر شرط داشتن تحصیلات کتابداری و اطلاع رسانی را برای مدیران مراکز تولید خدمات نمایه سازی و چکیده‌نویسی لازم بدانیم، می‌توان گفت که (بنابر داده‌های جدول 9) از 45 مرکز مورد بررسی فقط 23 مدیر واجد شرایط هستند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.