Skip to main content
فهرست مقالات

خدمات مکانیزه مرجع

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، کامپیوتر ، دی ، شبکه‌های ، خدمات مکانیزه مرجع ، فرآیند اطلاع‌رسانی ایجاد سیستمهای اطلاعاتی ، کاربر ، ارتباطات ، بانکهای اطلاعاتی ، اطلاع‌رسانی

کاربرد تکنولوژی جدید در خدمات اطلاع‌رسانی طیف‌ گسترده‌ای از تلفیق کامپیوتر و خدمات اطلاعاتی را به وجود آورده است.این‌ همکاری موجب پدیدآوردن مباحث جدیدی تحت عنوان پایگاه داده‌ها و شبکه‌های اطلاع‌رسانی شده است.وظیفهء اصلی فرآیند اطلاع‌رسانی ایجاد سیستمهای اطلاعاتی است چه به صورت سنتی و چه مکانیزه.نظامهای‌ اطلاعاتی مکانیزه مخصوصا در بخش مرجع دو هدف کلی را دنبال می‌کنند: 1.ایجاد پایگاه داده‌های کتابشناختی Online .2.به اشتراک گذاردن‌ پایگاه مزبور در یک شبکهء اطلاع‌رسانی درون سازمانی و برون سازمانی. تعریف اصطلاحات فوق و خصوصیات پایگاه داده‌ها و شبکه‌های‌ اطلاع‌رسانی با تأکید بر کاربرد آنها در خدمات مرجع از مباحث این‌ مقاله است.و در نهایت مقایسه‌ای میان پایگاه داده‌های Online و سی. دی.رم.صورت می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"راهیابی کامپیوتر به این بخش از مراکز اطلاع‌رسانی‌ را می‌توان انقلابی در نظامهای اطلاعاتی دانست که مهمترین دستاورد آن‌ پایگاه داده‌ها یا بانک اطلاعات است. اخیرا«به دلیل استفاده‌ نابجا از پایگاه داده‌ها در صنعت میکرو کامپیوتر این اصطلاح معنای پیشین‌ خود را از دست داده است و چنین بنظر می‌آید که هر برنامه،گونه‌ای از سازماندهی پایگاه داده‌ها را ارائه می‌کند،این سردرگمی حتی برای افراد حرفه‌ای هم وجود دارد. معایب این سیستم کاملا مشخص است به طوری که می‌بینیم برای یک‌ کتاب برخی از اطلاعات مثل عنوان یا نام و نام‌خانوادگی مؤلف چند بار بطور جداگانه ذخیره شده است. هدف پایگاه داده‌ها این است که اطلاعات فقط یکبار ذخیره شود و در این صورت اطلاعات کتابشناختی موردنیاز همه بخشهای کتابخانه از کتاب‌ فوق به صورت زیر خواهد بود: نام و نام‌خانوادگی مؤلف(سرشناسه)،عنوان،وضعیت نشر، صفحه‌شمار،فروست،بها،شماره ISBN ،موضوع،شماره رده‌بندی و... این سیستم علاوه بر امکان دستیابی پیوسته‌ به اطلاعات کتابخانه،گزارشهای خدمات پژوهشی کنگره،وضعیت قوانین‌ جاری،ارجاع به سازمانهایی که ممکن است منبع اصلی برای اطلاعات اضافی‌ باشند،پیشینه‌های کنگره‌ای و دیگر فایلها را میسر می‌سازد. از آنجایی که بیشتر منابع موجود بر روی پایگاه داده‌ها از نوع منابع‌ ردیف اول و منابع ردیف دوم هستند،بخش مرجع اولین قسمت از کتابخانه‌ است که تقاضای دسترسی به این منابع را به صورت شبکه کامپیوتری خواهد داشت. محاسن و معایب هر یک از این سیستمها در مقایسه با یکدیگر به طور خلاصه به شرح زیر است: 1-از نظر سخت‌افزاری 1-1-پایگاه پیوسته احتیاج به Modem و خط ارتباطی دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.