Skip to main content
فهرست مقالات

گام به گام در روند مرجع

نویسنده:

مترجم:

کلید واژه های ماشینی : قوانین کاربرد اصول مزبور ، قوانین ، نمایه ، منابع اطلاعاتی ، گامهای ، روند مرجع ، کتابخانه ، انتخاب واژه‌های حاوی پیام ، واژه‌های حاوی پیام ، سئوالاتی

گامهای سیزده‌گانه در روند مرجع بر حسب اهداف،اصول و جهت‌ کاربرد این اصول مورد بحث قرار گرفته است.قوانین مزبور در قالب ترکیبی از منابع چاپی و کامپیوتری پیوسته که فعلا رواج دارد و همینطور در قالب‌ منابعی که صرفا به شکل کامپیوتری پیوسته‌3یافت می‌شود،به بحث گذاشته‌ شده است. کتابداران شاغل در هر یک از زمینه‌های مرجع به ساموئل روتشتاین‌4 بسیار مدیون هستند.اعتراف به این دین من را خشنود می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"ج. قوانین کاربرد اصول مزبور:می‌توان سیاهه‌ای از سئوالاتی که‌ باید دربارهء آنها مذاکره شود،تهیه کرد،اما امکان تهیه‌ صورت از نکاتی که به طور شفاهی مطرح می‌شوند و راهگشایی‌ هستند جهت یافتن پاسخ به سئوالاتی که نیاز به مشورت دارند، وجود ندارد. ج. قوانین کاربرد اصول مزبور:انواع ابزارهای پاسخگویی به یک‌ سئوال خاص می‌توانند با تطبیق توصیفگرهای داده شده و توصیفگرهای خواسته شدهء سئوال مشخص شوند. ب. اصول:از نقاط قوت جستجوی پیوسته،توانایی ترکیب یا همارا کردن شناسه‌های مربوط به نام نویسنده،موضوع،و انواع‌ دیگر اصطلاحات نمایه،بعلاوهء لغات متن،بازخورد منابع در مورد تعداد مدارک مرتبط با عبارت جستجو است،بعلاوه چاپ‌ بخشهایی از متن و/یا استنادها به طور پیوسته یا ناپیوسته‌6 مقدور است. ج. قوانین کاربرد اصول مزبور:لازم است اصطلاحات نمایه‌ای‌ مربوط به عناوین خاص در فهرست یا راهنماهای متون با اصطلاحات نمایه‌ای انتخاب شده از سئوال تطبیق یابند. ج. قوانین کاربرد اصول مزبور:لازم است واژه‌های حاوی پیام در سئوال به کمک ابزارهای ارتباطی به واژگانی به نقاط دستیابی به‌ کتاب مبدل شود. همانند قوانین نمایه‌سازی برای انتخاب پیام،ارجاع بع‌ منابع اطلاعاتی دیگر،انتخاب انواع ابزارهای تهیهء پاسخ،انتخاب عنوان برای‌ تهیهء پاسخ دقیق،انتخاب نقاط دستیابی در منبعی که حاوی پاسخ است،و برای‌ برخی انواع سئوالات،امکان آن هست که این گامها توسط قوانینی به اجرا درآید که از استحکام قوانین رسمی برخوردار است. آزمایش یک نمونه از سئوالات مرجع،نظیر سئوالاتی که معمولا در مطالعات مربوط به خدمات مرجع مورد استفاده قرار می‌گیرد،ممکن است برای توسعهء قوانین مربوط به انتخاب پیام،منابع‌ ارجاعی،انواع ابزارهای تهیهء پاسخ،عنوانی که حاوی پاسخ دقیق است،نقاط دستیابی به عنوانهای حاوی پاسخ،گاه مستقیما خود پاسخ بکار رود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.