Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی نرم افزارهای کتابخانه ای معیارهای عمومی و معیارهای کیفیت نرم افزار

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 40 تا 65)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، نرم‌افزار، کامپیوتر، سیستم، فارسی، استاندارد کد تبادل اطلاعات، ارزیابی نرم‌افزار، معیارهای سنجش، نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای معیارهای عمومی، معیارهای کیفیت نرم‌افزار

انتخاب یا سفارش نرم‌افزار کتابخانه‌ای مستلزم شناخت دقیق ویژگی‌های نرم‌افزار مطلوب است.هدف نوشته حاضر کمک به کتابداران برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب نرم‌افزار و یاری متخصصان کامپیوتر جهت طراحی سیستمهای مطلوب برای کتابخانه‌ها بوده است.بدین منظور 144 معیار سنجش برای نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای تعیین شد.انتخاب و تبیین این معیارها مطابق با اصول کتابداری، مهندسی نرم‌افزاز، و خصوصیات زبان و خط فارسی صورت گرفته است.روش تبدیل کیفیتها به کمیتها میانگین حسابی وزنی است که در مجموع الگویی برای اندازه‌گیری و ارزیابی نرم‌افزار کتابخانه‌ای به وجود آمده است.

خلاصه ماشینی:

"ایجاد و توسعه نرم‌افزارر مسئله مهم استفاده‌کنندگان کامپیوتر(به تصویر صفحه مراجعه شود)شد و به دنبال آن خواسته‌های جدیدی مانند برنامه‌های چند بار مصرف(بدین مفهوم که نرم‌افزاری تولید شود که بتواند در مکانهای مشابه کار کند)و قابلیت نگهداشت(بدین معنی که نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شود که امکان رفع اشتباه، ایجاد تغییرات و بهینه‌سازی آن وجود داشته باشد)مطرح شد. معیارهای سنجش سخت‌افزار و ضرایب هر یک از آنهااز آنجا که اکثر کتابخانه‌ها بودجه کافی برای تعویض یا ارتقای کامپیوترهای مورد استفاده خود ندارند، لازم است نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شود که با حداقل نیاز سخت افزاری سازگار سباشد. البته تلاشهای بسیاری از سوی مسئولان و متخصصان کامپیوتر در این مورد صورت گرفته است اما راه حل قطعی و عملی برای استاندارد فارسی شامل مجموعه حروف و صفحه کلید ارائه نشده است. به هر حال، برای استفاده هر چه بهتر از کامپیوتر لازم است ابتدا مسائل ناشی از خط فارسی را شناخته و به نحوی مناسب در صدد رفع آنها برآییم تا در آینده تمامی اطلاعات ذخیره شده یکدست و بدون هیچ گونه محدودیتی قابل تبادل باشند. مسئولان کمیسیون کامپیوتر که در تدوین استاندارد 3342 دخیل بوده‌اند اعلام کرده‌اند که برای تدوین استاندارد تبادل اطلاعات فارسی نکات زیر در نظر گرفته شده است:-استقلال کامل کد استاندارد از تکنولوژیها و سیستمهای خاص؛-اهمیت ترتیب الفبایی حروف به منظور سهولت در مرتب‌سازی اطلاعات؛-استفاده از روش تک‌نمادی (17)P}؛-حفظ برابری محل قرار گرفتن علائم فارسی با علائم انگلیسی مشابه(تا حد امکان) (18)P}. معیارهای سنجش قابلیت اطمینان و ضرایب هر یک از آنها(به تصویر صفحه مراجعه شود)2-5انعطاف‌پذیری‌ انعطاف‌پذیری یکی دیگر از عوامل کیفیت نرم‌افزار است، که بیشتر برای عملیات مدیریت پروژه، مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمتر برای محصول تولید شده به کار می‌رود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.