Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی نرم افزارهای کتابخانه ای معیارهای سنجش پایگاه دادهای کتابشناسی

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای معیارهای سنجش پایگاه، ارزیابی نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای معیارهای سنجش، ورود اطلاعات، بازیابی اطلاعات، نرم‌افزار، کتاب، رکورد، کتاب‌شناختی، معیارهای سنجش

برای ارزیابی نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای 144 معیار در نظر گرفته شده است.از این تعداد 55 معیار برای سنجش عمومی و کیفیت نرم‌افزار و 89 معیار برای سنجش پایگاه داده‌های‌ کتابشناختی است.برای ارزیابی نرم‌افزارها یا مقایسه میان آنها می توان از این معیارها سود برد. برای سنجش و اندازه‌گیری می‌توان به هر معیار درجه‌ای داد و در نهایت درجهء یک نرم‌افزار را جداگانه محاسبه کرد.معیارهای کلی سنجش پایگاه داده‌های کتابشناختی عبارتند از :ورود اطلاعات،ذخیرهء اطلاعات،بازیابی،و خروجی.برخی از معیارهای خاص‌تر نیز ویژگیهای رکورد کتابشناختی،ویژگیهای داده‌های کتابشناختی،صفحهء ورود اطلاعات،فایلهای شاخص،ساختار رکورد،نحوهء سازماندهی فایلها،ارتباط میان داده‌ها ،روش جست و جو،ارائهء نتایج جست و جو،گزارش‌گیری،چاپ،و...است.

خلاصه ماشینی:

"لذا وقتی داده‌ها به صورت مجتمع و فاقد افزونگی ذخیره شد باید مدیریتی‌ قوی برای این سیستم وجود داشته باشد تا بتواند به هر کاربر به اندازهء نیازش اطلاع دهد نه بیشتر. معیارهای سنجش و ضریب وزنی پیشنهادی همان طور که در تصویر 1 فوق دیده می‌شود عامل پایگاه داده‌های کتابشناختی به 4 عامل‌ فرعی تقسیم شده است که در زیر شرح و بسط آنها می‌آید. معیارهای سنجش نرم‌افزار کتابخانه‌ای برای ورود اطلاعات خود به سه رده تقسیم شده‌ است:الف)ردهء ویژگیهای رکورد کتابشناختی،ب)ردهء ویژگیهای داده‌های کتابشناختی(فیلدها)، و پ)ردهء صفحهء ورود اطلاعات. ویژگیهای صفحهء ورود اطلاعات همان طور که صفحه آرایی در مجلات و کتابها برای ناشران و پدید آورندگان آنها امری مهم و ضروری تلقی می‌شود،برای نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای نیز این امر صادق است. هر دو این امکان را می‌دهند که رکوردها را با ترتیب خاصی مورد دستیابی قرار دهیم،اما تفاوتهای قابل ملاحظه‌ای بین این دو عمل وجود دارد و مهمترین آنها این است که مرتب‌سازی‌ زمان بسیار زیادی می‌طلبد و هر بار با اضافه شدن رکورد جدید این عمل،و بالطبع زمان آن، مورد نیاز است و این کار عملا امکانپذیر نیست؛در حالی که شاخص زدن به طور خودکار و در زمان بسیار زیاد انجام می‌گیرد. اندیشهء اصلی در مورد تواناییهای سیستم بازیابی اطلاعات کتابشناختی برگرفته از نظریات‌ چارلز کاتر دربارهء اهداف کلاسیک فهرستهای کتابخانه است: -توانایی یافتن یک کتاب با عنوان،نویسنده یا موضوع مشخص را داشته باشد؛ -نشان دهد کتابخانه از یک نویسنده یا موضوع یک نوع ادبی چه کتابهایی دارد؛ -توانایی گزینش یک کتاب با ویرایش خاص یا خصوصیات دیگر انتشاراتی را داشته باشد (29)."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.