Skip to main content
فهرست مقالات

ساختمان و طراحی کتابخانه های پزشکی

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 71 تا 90)

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه ، ساختمان و طراحی کتابخانه‌های پزشکی ، طراحی ساختمان کتابخانه‌های پزشکی ، ساختمان کتابخانه ، کتاب‌ها ، طراحی ، کارکنان ، کتابخانه‌های پزشکی ، معماری ، کارکنان کتابخانه

:در این مقاله سبک‌های مختلف ساختمان کتابخانه‌ها در بعضی از دانشگاه‌های بزرگ‌ خارج از کشور مورد توجه قرار گرفته است.در مطالعه روی طراحی ساختمان کتابخانه‌های‌ پزشکی،خصوصیات ساختمان و قسمت‌های مختلف امور فنی و خدمات با توجه به معیارها و استانداردهای معتبر در ایران و خارج از کشور جزءبه‌جزء مورد بحث قرار گرفته است.بررسی‌ فضا و تجهیزات مناسب کتابخانه‌های پزشکی بحث نهایی تحقیق حاضر است.

خلاصه ماشینی:

"مقاله‌ ساختمان و طراحی کتابخانه‌های پزشکی افسانهء پورحمزه‌1و لیلا سودبخش‌2 چکیده:در این مقاله سبک‌های مختلف ساختمان کتابخانه‌ها در بعضی از دانشگاه‌های بزرگ‌ خارج از کشور مورد توجه قرار گرفته است. در قرن نوزدهم کتابخانه بریتانیا به وسیله مهندسی‌ ایتالیایی به نام آنتونیوپانیزی طراحی شد که قفسه‌های گرد و آهنی سراسر فضای مطالعه را احاطه کرده بود،اما در پایان جنگ دوم جهانی به خاطر پیدایش پدیده‌های نوین معماری سبک‌های جدیدی برای ساختمان کتابخانه‌ها به وجود آمد که شرح آن به اختصار در پی می‌آید: 1. ساختمان‌های برجی شکل‌1 به‌طور کلی این‌گونه ساختمان‌ها برای کتابخانه‌هایی که می‌خواهند فضای وسیع و کافی در اختیار داشته باشند مطلوب نیست،اما چنانچه فضای فیزیکی و محل تأسیس کتابخانه کوچک‌ باشد به طوری که نتوان از طرح‌های دیگر استفاد کرد،این‌گونه طرح‌ها رضایت‌بخش است. Modular Buildings طراحی ساختمان کتابخانه‌های پزشکی و عوامل مؤثر از آن‌جا که عمر مفید کتابخانه‌ها معمولا بین 70 تا 100 سال در نظر گرفته می‌شود،بنابراین‌ طراحی ساختمان آنها از اهمیت خاصی برخوردار است. 4. تا حد امکان ساختمان کتابخانه باید به گونه‌ای طراحی شود که استفاده‌کنندگان دید کافی‌ به قسمت‌های مختلف داشته باشند و در بدو ورود به راحتی دسترسی به بخش‌های مختلف‌ میسر باشد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) فضایی با تجهیزات برای مطالعه و استراحت در دانشگاه Denver باید توجه داشت که سطح زیرین قفسه‌های کتابخانه باید وزنی معادل 68 کیلوگرم و یا بیشتر را تحمل کند زیرا قفسه‌ها بسیار سنگین هستند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) فضا برای کارکنان کتابخانه کارکنان به منظور ارائه خدمات به بهترین نحو نیاز به فضای مناسب مجهز به تجهیزات لازم‌ دارند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.